Akademicy na mistrzowskim podium

0
28
Tarnowian Marcin Dzieński został akademickim mistrzem Polski we wspinaczce sportowej, z brązowym medalem przyjechała z mistrzostw jego klubowa koleżanka Klaudia Buczek
REKLAMA

Mistrzostwa odbyły się na urokliwym terenie byłej kopalni „Sosnowiec”, gdzie aktualnie znajduje się centrum wspinaczkowe. W ogólnopolskiej rywalizacji wzięło udział ponad czterystu studentów i studentek, reprezentujących niemal pół setki uczelni z całego kraju. Wśród uczestników byli członkowie narodowej kadry i zdobywcy międzynarodowych tytułów, w tym reprezentanci tarnowskiej uczelni, którzy bardzo dobrze zaprezentowali się w konkurencji wspinaczki na czas.
W rywalizacji pań w finałowej ósemce znalazły się Klaudia Buczek i Barbara Szumlańska. Obydwie przegrały jednak w półfinałach, a w rezultacie musiały rywalizować między sobą o brązowy medal, który ostatecznie trafił do bardziej doświadczonej Buczek.
Męska rywalizacja przysporzyła widzom sporo wrażeń. W czołowej szesnastce znaleźli się Jakub Kozioł i Marcin Dzieński. Ten pierwszy odpadł w ćwierćfinale, a drugi dotarł do finału, pokonując wcześniej triumfatora ubiegłorocznych mistrzostw. Dzieński ostatecznie zdobył mistrzowski tytuł, wygrywając w emocjonującym finale z Jackiem Kaczanowskim, wychowankiem tarnowskiego Pałacu Młodzieży, który reprezentuje obecnie AGH Kraków.
– W ubiegłym roku wywalczyłem srebro, w tym złoto, z czego bardzo się cieszę, ponieważ nie przyszło łatwo – mówi Marcin Dzieński, nowy akademicki mistrz Polski. – Rywalizowaliśmy na drogach w formacie klasycznym, a więc bez wcześniejszej znajomości. Ich charakter nie do końca mi odpowiadał, na szczęście te dwa najważniejsze biegi były bezbłędne, a w jednym uzyskałem najszybszy czas dnia. Emocje były jednak do samego końca, takie medale bardzo się ceni.
Dzięki wynikom swoich reprezentantów tarnowska PWSZ drużynowo uplasowała się na czołowym miejscu w klasyfikacji typów uczelni, a dorobek z zawodów wspinaczkowych przyda im się także do całościowego zestawienia w rywalizacji różnych sekcji w ramach Akademickich Mistrzostw Polski. Wyniki zawodów w Katowicach są też dobrym prognostykiem przed tegorocznymi Akademickimi Mistrzostwami Europy we wspinaczce sportowej.
– To był najlepszy w historii uczelni występ naszej sekcji w popularnych „ampach” – mówi Wojciech Nowak, kierownik sekcji wspinaczki sportowej KU AZS PWSZ w Tarnowie. – Co prawda dwa medale w klasyfikacji generalnej zdobyliśmy w roku 2009, ale były to medale brązowe. Tym razem wracamy z tytułem mistrzowskim Marcina i brązem Klaudii. Poza tym niewiele, a dokładnie 10 punktów, zabrakło dziewczętom do wywalczenia jeszcze jednego medalu w klasyfikacji końcowej drużyn. Oprócz medalistów pozostali studenci osiągnęli również bardzo wartościowe rezultaty.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o