0
106
Koszykowka MUKS 1901

W najbliższy weekend tarnowian czeka jeszcze trudniejsze zadanie, a kibice mogą spodziewać się wielkich emocji, ponieważ MUKS w derbach Małopolski podejmie przed własną publicznością Wisłę Kraków.
Podopieczni trenera Jarosława Mosio przegrali poprzednio dwa mecze z rzędu i znaleźli się w drugiej części tabeli. W ostatnim grudniowym pojedynku mieli jeszcze okazję poprawić swój dorobek i w lepszej sytuacji spędzić świąteczno‑noworoczną przerwę. W ramach 14. kolejki, która zarazem rozpoczynała rundę rewanżową, tarnowianie zmierzyli się jednak z wymagającym przeciwnikiem.
Koszykarze MCKiS‑u Jaworzno na inaugurację sezonu pokonali już ekipę MUKS‑u. Łącznie w aktualnych rozgrywkach wygrali dotychczas trzy mecze więcej, a w stawce plasowali się na 5. pozycji. Jakby tego było mało, jaworzanie dostali ostatnio wiatru w żagle i rozprawili się z trzema rywalami z rzędu, w tym w poprzedniej kolejce wygrali na wyjeździe z niepokonanym dotychczas liderem z Katowic.
Gospodarze zaczęli nieco lepiej pierwszą odsłonę pojedynku z tarnowianami, ale ci wraz z upływem czasu rozkręcali się. Jeszcze w połowie kwarty był remis, ale w końcowych minutach przyjezdni koszykarze wypracowali sześciopunktową przewagę i wygrali 20:14.
Druga część spotkania przebiegała początkowo pod dyktando tarnowian, ale później za odrabianie strat wzięli się jaworzanie. Ostatecznie doprowadzili do remisu 21:21, ale na półmetku całego spotkania to ekipa MUKS‑u wygrywała 41:35.
Trzecie kwarty ostatnio nie wychodziły drużynie trenera Mosio, ale w pojedynku z MCKiS‑em tym razem było inaczej. W tej odsłonie pojedynku tarnowianie wygrali bowiem 24:19, dzięki czemu znacząco przybliżyli się do triumfu w spotkaniu. Na dodatek gospodarze borykali się z kontuzjami.
Jak się okazało, już do końca meczu wynik pozostawał niezagrożony. Goście w ostatniej kwarcie długo utrzymywali wypracowywaną dotychczas przewagę, a chociaż finalnie ulegli 16:19, to w całym spotkaniu mogli cieszyć się z cennego zwycięstwa 81:73.
Spośród koszykarzy MUKS‑u najskuteczniejszy był Jacek Sulowski, który zdobył 28 punktów. Ponadto dwucyfrowy rezultat osiągnęli jeszcze Tomasz Bryzek i Mateusz Piska (po 14 pkt), Tomasz Palmowski (11 pkt) oraz Michał Skowron (10 pkt). Punktowali także Kamil Jewuła i Michał Szewczyk (po 2 pkt).
W debiutanckim sezonie na drugoligowych parkietach beniaminek z Tarnowa w 2018 roku odniósł łącznie sześć zwycięstw, a ośmiokrotnie przegrywał. Taki bilans sprawił, że MUKS spędził świąteczno‑noworoczną przerwę na 9. miejscu w tabeli grupy „C”. W rundzie rewanżowej drużyna ma jednak szansę awansować do pierwszej części zestawienia.
Bardzo ważne spotkanie tarnowianie rozegrają już w najbliższą niedzielę w 15. kolejce. Przed własną publicznością w hali Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Krupniczej zmierzą się wówczas w derbach Małopolski z koszykarzami TS Wisły Kraków.
Obydwa kluby łączą losy zawodników i wspólna przeszłość (niegdyś Unia i Wisła występowały nawet pod jednym szyldem), ale w tym sezonie pod względem sportowym to krakowianie spisują się lepiej. W październiku pokonali już tarnowian 94:66, a w tabeli zajmują aktualnie wysokie 4. miejsce.