Chińskie sukcesy tarnowian

0
85
wushu
REKLAMA

O mistrzowskie medale rywalizowało ponad 2,5 tysiąca najlepszych zawodników z całego świata, którzy na co dzień uprawiają wushu, czyli chińskie sztuki walki. Wśród nich znalazło się dwoje reprezentantów Tarnowskiej Szkoły Kung-Fu, którzy z ogromnym sukcesem powrócili do Polski. Tomasz Bilut i Gabriela Żmuda wywalczyli w sumie trzy medale. Swoje umiejętności prezentowali pośród innych uczestników, rywalizujących w ramach poszczególnych konkurencji na sześciu platformach umieszczonych na otwartej przestrzeni.
– To były mistrzostwa z wysokim poziomem organizacyjnym i sportowym, a już same widoki zapierały dech w piersiach – relacjonuje Robert Maślanka, tarnowski trener, który w Chinach pełnił też rolę drugiego szkoleniowca reprezentacji Polski. – Zawodnicy z całego świata prezentowali się w bezpośrednim sąsiedztwie 99-metrowego posągu Ksitigarbha, w pobliżu pasma gór Jiuhua Shan, gdzie na obszarze stu kilometrów kwadratowych znajduje się 99 szczytów górskich. W tym wyjątkowym miejscu przez lata zbudowano dziesiątki świątyń buddyjskich i taoistycznych.
W kolebce tradycyjnego wushu tarnowianie nie zawiedli. Z medalem z Chin wraca 18-letnia Gabriela Żmuda, która dwa lata temu zdobyła już mistrzostwo świata, ale w innej kategorii wiekowej. W tym roku po raz pierwszy startowała jako seniorka, więc sukces jest bardzo duży, bo w Chizhou pokonała wiele utytułowanych i bardziej doświadczonych zawodniczek. Także Tomasz Bilut potwierdził, że jego poprzednie osiągnięcia nie były przypadkowe.
– To bardzo dobry start w naszym wykonaniu. Gabrysia debiutowała w mistrzostwach jako seniorka, Tomek po raz kolejny udowodnił swoją klasę. Cieszę się, bo widać, że szkolenie przynosi efekty – mówi Robert Maślanka. – W przyszłym roku czekają nas mistrzostwa Europy. To główna impreza, do której będziemy się przygotowywać. Wciąż poszukujemy sponsorów, bo zagraniczne wyjazdy są kosztowne. Mam nadzieję, że uda się ich znaleźć, aby móc jeszcze niejeden raz potwierdzić nasze umiejętności w prestiżowych zawodach.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments