Chińskie wojaże tarnowian

0
29
wspinaczka ropek
REKLAMA

Trzecia runda tegorocznego wspinaczkowego Pucharu Świata odbyła się w sobotę (czasu polskiego) w Haiyang – mieście położonym na wschodnim wybrzeżu Chin. W rywalizacji ponownie nie zabrakło tarnowian, którzy tym razem nie zdobyli jednak medali. Blisko podium była Edyta Ropek, która uplasowała się na 5. pozycji, a 8. miejsce zajęła Klaudia Buczek, kolejna tarnowianka w pucharowej stawce. W zmaganiach panów również na 8. miejscu zawody zakończył Marcin Dzieński, zaś Jędrzej Komosiński – jego klubowy kolega z akademickiego klubu tarnowskiej PWSZ – był 10.
W drugich w trakcie tygodnia pucharowych zawodach na terenie Chin tarnowianie nie spisali się aż tak dobrze, jak kilka dni wcześniej podczas rywalizacji wspinaczy w Chongqing. Wówczas nowy rekord Polski ustanowił Marcin Dzieński, a na drugim stopniu podium po ponad dwóch latach przerwy ponownie stanęła Edyta Ropek, która poprawiła swój rekord życiowy. Tarnowianka ze swoich występów w Chinach może być wyjątkowo zadowolona.
– Ten wynik jest dla mnie ważny, bo bardzo ciężko pracowałam na powrót, była to długa droga trwająca dwa lata. Jest nagrodą za włożony trud, mój i osób, które mi pomogły w drodze do tego sukcesu – komentowała Ropek, która w przeszłości w sumie trzykrotnie zwyciężała klasyfikację generalną Pucharu Świata, a jeszcze niedawno zmagała się z poważną kontuzją. – Dziękuję z tego miejsca trenerowi Marcinowi Nowakowi. Podczas ceremonii dekoracji, stojąc na podium, patrzyłam na Polską flagę z radością, że zawisła tam dlatego, że ja wywalczyłam dla niej to miejsce.
Po trzech pucharowych zawodach tarnowianie są również w czołówce klasyfikacji generalnej tegorocznej rywalizacji. Marcin Dzieński wśród panów jest wiceliderem, Edyta Ropek wśród pań znajduje się na 5. pozycji, zaś cała reprezentacja Polski w rankingu międzynarodowym jest tuż za Rosją. Puchar Świata jeszcze się nie kończy, więc tarnowianie mogą poprawić swoje dotychczasowe pozycje. Kolejne zawody tego cyklu odbędą się w lipcu we francuskim Chamonix.
Do wszystkich uprawiających wspinaczkę sportową napływają też dobre informacje, ponieważ status samej dyscypliny ciągle rośnie. Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 zadecydował o umieszczeniu wspinaczki sportowej w grupie ośmiu dyscyplin, które mają szanse znaleźć się w gronie sportów włączonych do programu olimpiady w Japonii.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o