Gdzie i jak można ćwiczyć?

0
57

Od poniedziałku obowiązują w Polsce nowe rządowe wytyczne związane z aktywnością fizyczną na zewnątrz. Młodzież i dorośli mogą już korzystać z różnych obiektów sportowych o charakterze otwartym – stadionów, boisk szkolnych, torów gokartowych czy strzelnic. Treningi muszą jednak odbywać się zgodnie z określonymi zasadami.
Rządowy plan przywracania aktywności sportowej w Polsce składa się z czterech etapów. Pierwszy z nich umożliwiał jednoosobową aktywność fizyczną na zewnątrz – w parkach czy lasach. Drugi etap rozpoczął się w poniedziałek (4 maja). Uruchomione zostały obiekty na otwartej przestrzeni.

REKLAMA

Od początku tego tygodnia pasjonatom aktywności fizycznej zostały udostępnione: stadiony sportowe (piłkarskie, lekkoatletyczne i inne), boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym orliki), pola golfowe, stadniny koni, otwarte strzelnice, tory gokartowe, wrotkarskie i rolkowe oraz infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych, wodnych i lotnictwa.
Co ważne, z większości obiektów sportowych może korzystać jednocześnie maksymalnie sześć osób oraz jeden trener. Wyjątkiem są korty tenisowe, na których limit wynosi cztery osoby i trener. W przypadku sportów wodnych z jednej łódki czy kajaka mogą korzystać jednocześnie dwie osoby. We wszystkich przypadkach do limitu korzystających nie jest włączana obsługa obiektu.
W związku z drugim etapem „odmrażania” sportu w Polsce zarządcy infrastruktury sportowej z regionu tarnowskiego już rozpoczynają jej uruchamianie. Przykładowo w Tarnowie od poniedziałku czynne są trzy boiska Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – przy ul. Wojska Polskiego, Piłsudskiego oraz Traugutta. Z obiektów można korzystać od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7-19.
– Sport odgrywa ogromną rolę w profilaktyce zdrowotnej, dlatego zachęcam wszystkich do aktywnego spędzania czasu – mówiła na niedawnej konferencji prasowej Danuta Dmowska-Andrzejuk, minister sportu. – Należy jednak pamiętać, że tak jak na co dzień, tak i w sporcie obowiązują zasady bezpieczeństwa, ponieważ najważniejsze jest zdrowie i życie Polaków.
Planowane są już także kolejne stopnie powrotu do dawnej sportowej rzeczywistości. W ramach etapu trzeciego uruchomione zostaną zajęcia sportowe w halach i salach szkolnych, natomiast czwarty etap zakłada udostępnienie infrastruktury o charakterze zamkniętym – basenów, klubów tanecznych, siłowni, klubów fitness czy ścianek wspinaczkowych. Nie ma jednak konkretnych dat rozpoczęcia tych etapów, wszystko zależy od rozwoju sytuacji epidemicznej w Polsce.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o