Juniorzy z całej Europy wspinali się w Tarnowie

0
91
wspinaczka tarnow
REKLAMA

Druga tegoroczna edycja Pucharu Europy Juniorów we wspinaczce sportowej na czas zgromadziła w ubiegłą sobotę w Tarnowie licznych uczestników. Na standaryzowanej ścianie służącej do bicia rekordów świata w hali Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej można było zobaczyć wspinaczy m.in. z Austrii, Bułgarii, Czech, Francji, Włoch, Węgier, Holandii, Norwegii, Rosji, Słowacji oraz Ukrainy.
– Zawody w czasówkach, czyli najbardziej dynamicznej konkurencji wspinaczkowej, cieszą się w tym roku bardzo dużym zainteresowaniem – mówi Arkadiusz Kamiński, trener i działacz z Tarnowa, przewodniczący Komisji Wspinaczki Sportowej Polskiego Związku Alpinizmu. – Wzrost frekwencji jest prawdopodobnie spowodowany włączeniem wspinaczki sportowej do grona sportów olimpijskich. Zadebiutuje ona na olimpiadzie w Tokio w 2020 roku w formacie trójboju, a podczas kolejnych igrzysk w Paryżu w 2024 roku czasówki będą już samodzielną konkurencją olimpijską. Być może właśnie w Tarnowie mogliśmy oglądać przyszłych medalistów olimpijskich.
Na ścianie wspinaczkowej w hali PWSZ dziewczęta i chłopcy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych – juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców. Najszybsi europejscy wspinacze dostarczyli kibicom wiele emocji, uzyskując czasy niejednokrotnie zbliżone do tych, które osiągają zawodnicy podczas zmagań w Pucharze Europy Seniorów.
Sobotnią rywalizację zdominowali reprezentanci Francji, Ukrainy i Włoch, którzy licznie stawili się w Tarnowie i najczęściej stawali na podium. Wśród juniorów młodszych triumfowali Beatrice Colli i Hryhorii Ilchyshyn, pośród juniorów najlepsi byli Lison Gautron i Iliann Cherif, a zmagania młodzieżowców wygrali Yelyzaveta Lavrykova oraz Yaroslaw Tkach. Najlepszym reprezentantem Polski był Jan Gurba z KW Nowy Sącz, zdobywca brązowego medalu w najmłodszej kategorii wiekowej.
Dobrze zaprezentowały się Alicja Nowak i Daria Nawój z tarnowskiej Sportivy, które w tym sezonie debiutują na arenie międzynarodowej w kategorii junior młodszy. Obydwie tarnowianki w eliminacjach ustanowiły swoje nowe rekordy życiowe i awansowały do rundy finałowej, w której zajęły ostatecznie kolejno 7. i 8. miejsce. Nie powiodło się zaś Konradowi Gruszce z AZS-u PWSZ Tarnów, który w ubiegłym roku we włoskim Mezzolombardo stawał już na pucharowym podium, ale tym razem przed domową publicznością wśród młodzieżowców nie awansował do finału i uplasował się ostatecznie na 12. pozycji.
Sobotnim zmaganiom w Tarnowie przyglądała się wspinaczkowa mistrzyni Edyta Ropek, a także m.in. prezydent Roman Ciepiela, który objął patronat honorowy nad zawodami. I nie jest to koniec wspinaczkowych wrażeń w mieście nad Białą, bo już w tym tygodniu na ścianie hali PWSZ odbędą się kolejne ważne zawody – najpierw finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Juniorów Młodszych (22‑24 lipca), następnie Mistrzostwa Polski Juniorów i Młodzików (26‑28 lipca).

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o