Kluby liczą kasę

0
90
REKLAMA

Początkowo w planowanym budżecie na 2018 rok na sport miasto zamierzało przeznaczyć 640 tys. zł, a to zdecydowanie mniej niż w roku 2016 (750 tys. zł) czy w 2017 (660 tys. zł). Z takim obrotem spraw nie mógł pogodzić się radny Piotr Górnikiewicz, były prezes klubu sportowego Grupa Azoty PWSZ Tarnów. – Już jakiś czas temu złożyłem wniosek o podwyższenie tej kwoty o 300 tys. zł, jednak został on skreślony przez prezydenta. Na całe szczęście podczas ostatniej sesji rady miasta prezydent przychylił się do mojej propozycji i zwiększył kwotę na poprawę warunków uprawiania sportu w tarnowskich klubach do 940 tys. zł. To najwyższa kwota w historii naszego miasta, jednak nadal to minimum konieczne na normalną działalność – mówi radny. – Prezydent Tarnowa często zaznacza, że na sport miasto przekazuje kilkanaście milionów złotych rocznie. Trzeba jednak pamiętać, że wliczyć w to musimy utrzymanie miejskich obiektów. Co mają z tego kluby? Nic, bo za wynajem hal i boisk i tak muszą płacić. Budowana w Tarnowie za około 60 mln zł Hala Jaskółka miałaby służyć piłkarzom ręcznym i siatkarkom do rozgrywania spotkań ligowych. Problem w tym, że roczny wynajem takiej hali to dla klubu wydatek rzędu 50‑60 tys. zł. Jeżeli żaden z klubów nie awansuje do najwyższej ligi, wątpię, aby zdecydował się tam grać. Przy zbyt małych dotacjach z miasta nikogo po prostu nie będzie na to stać.
Prezydent Roman Ciepiela nie ukrywa, że cieszy się, iż miastu udało się wygospodarować dodatkowe 300 tys. zł na sport, jednak nie potrafi jeszcze odpowiedzieć, w jaki sposób zostaną one rozdysponowane. – Na pytanie, czy dodatkowe 300 tys. zł trafi bezpośrednio do tarnowskich klubów, nie jestem w stanie jeszcze odpowiedzieć, ponieważ jest na to za wcześnie. Pieniądze zostaną rozdysponowane przede wszystkim w formie otwartych konkursów. Większa niż w projekcie pula pieniędzy zostanie również przeznaczona na gratyfikacje dla trenerów i zawodników za wysokie wyniki sportowe osiągnięte w roku 2017.
O dotację starało się ponad 30 tarnowskich klubów. Z pierwotnej dotacji wynoszącej 640 tys. zł drużyna żużlowa Unia Tarnów ŻSSA otrzymała 31 200 zł. Kilku klubom w ogóle nie przyznano dotacji, jak chociażby Mościckiemu Klubowi Balonowemu czy Tarnowskiej Akademii Karate i Kobudo.
– Prawdopodobnie będziemy starać się, aby z dodatkowych 300 tys. zł coś do nas trafiło, jednak nic na siłę. Przede wszystkim oczekujemy od miasta wsparcia w formie zamówień usług, pokazów lotniczych czy lotów dla VIP‑ów. Pieniądze z tego tytułu w całości trafiałyby na działalność sportową. Nie chcemy nic za darmo– mówi Krzysztof Rękas z Mościckiego Klubu Balonowego.
Nieco inaczej do sytuacji podchodzi Tomasz Pasecki z Tarnowskiej Akademii Karate i Kobudo, który twierdzi, że każdy grosz jest na wagę złota. – W dalszym ciągu nie otrzymałem pisma z miasta, dlaczego nie przyznano nam dofinansowania. O pieniądze na pewno będziemy się starać chociażby dlatego, że w tym roku organizujemy mistrzostwa Małopolski. Niestety, ale współpraca z urzędem miasta dla właścicieli poszczególnych klubów nie należy do najłatwiejszych. Praktycznie nie ma żadnej możliwości, aby wynająć jakikolwiek obiekt za darmo na zorganizowanie imprezy. Tak małe kluby jak nasz często działają społecznie i nie czerpią z tego żadnych dochodów, a mimo tego nie możemy liczyć na dofinansowanie.
Piotr Górnikiewicz wierzy jednak, że rekordowa w tym roku dotacja na sport będzie przełomem i każdy kolejny rok będzie niósł za sobą coraz to wyższe kwoty na ten cel. – Tylko w ten sposób będziemy mogli podnosić poziom swoich sportowców i promować miasto. Być może należałoby również w inny sposób przydzielać dotację, np. ograniczając liczbę klubów do pięciu, dzięki czemu pieniądze na poszczególne sekcje byłyby znacznie większe niż obecnie. Oczywiście wiązałoby się to również z tym, że wiele klubów nie dostałoby ani złotówki, jednak trzeba odpowiedzieć sobie wówczas na pytanie – czy lepiej dokładać do kilku klubów grosze, czy przeznaczać większe kwoty tylko nielicznym, którzy rzeczywiście są w stanie wypromować miasto?

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o