Komu potrzebny nowy stadion?

0
74

– Pieniądze, które otrzymał Tarnów od firm budowlanych za zmowę przetargową przy budowie łącznika autostrady, zmniejszyły zadłużenie miasta. Temat budowy nowego stadionu wałkowany jest od bardzo dawna. Uważam, że 32 mln zł można byłoby przeznaczyć na budowę obiektu i w końcu na poważnie podejść do tematu – mówi Zbigniew Kajpus. – Obliczono, że całkowity koszt budowy stadionu wyniesie około 60 mln zł. Mając ponad połowę tej kwoty ,dużo łatwiej byłoby znaleźć inwestorów chcących wesprzeć projekt. Pojawiają się głosy, że budowa nowego obiektu nie jest nikomu potrzebna i należałoby przeznaczyć pieniądze na inne inwestycje, jednak zupełnie się z tym nie zgadzam.
Jednym z głównych argumentów przeciwników budowy stadionu jest koszt jego utrzymania. Często podawany jest przykład toruńskiej Motoareny: miasto co roku dokłada do jej utrzymania około miliona złotych. Zbigniew Kajpus uważa, że w pierwszej kolejności należy skupić się na znalezieniu firm, które chciałyby w obrębie obiektu świadczyć swoje usługi. – Nie możemy skupiać się tylko na przychodach z meczów. Stadion codziennie musi tętnić życiem – galerie handlowe, kluby fitness, obiekty gastronomiczne… Wówczas będziemy mieć pewność, że stadion będzie na siebie zarabiał i zamiast strat będzie przynosił miastu zyski.
Według prezydenta Tarnowa, Romana Ciepieli wpisanie stadionu w Wieloletnią Prognozę Finansową Tarnowa jest równoznaczne z tym, że budowa na pewno będzie mieć miejsce. Podczas uchwalania budżetu na 2017 rok podjęto decyzję o wpisaniu 100 tys. zł na tę inwestycję. – To symboliczna kwota, ale pozwala nam rozpocząć procedurę modernizacji. Nie braliśmy pod uwagę budowy nowego stadionu w innym miejscu. Nie mamy nawet odpowiedniego terenu. Zaplanowane przez nas prace przewidują rozebranie wału ziemnego, wymianę wszystkich trybun, wybudowanie zadaszenia, a także skonstruowanie nowych budynków na stadionie. Prawdopodobnie prace będą oznaczać przerwę w rozgrywkach zarówno dla piłkarzy, jak i żużlowców. Razem z klubami ustaliliśmy, że remont nie może rozpocząć się wcześniej niż późną jesienią tego roku. Przewidujemy, że budowę moglibyśmy zakończyć już w 2019 roku – mówi prezydent, który nie wyklucza, iż miasto powoła spółkę celową, która będzie zarządzać obiektem – Tak funkcjonuje to w innych miastach. Stadion musi się finansować. Umowa dzierżawy przez Żużlową Sportową Spółkę Akcyjną Unia Tarnów obowiązuje do stycznia 2020 roku. Musimy ustalić, na jakich warunkach będzie kontynuowana. Inwestycja musi się nam opłacać, do stadionu nie możemy dokładać.
Przedstawiciele klubów – żużlowego i piłkarskiego – obawiają się sytuacji, w której koszty związane z dzierżawą obiektu przerosną ich możliwości finansowe. Krzysztof Zieliński, prezes piłkarskiej Unii Tarnów mówi, że obecnie klub za użytkowanie stadionu płaci blisko 4 tys. zł miesięcznie, a w przypadku nowoczesnego obiektu kwota może okazać się kilkunastokrotnie wyższa. Mimo tego uważa, że nowy stadion mieszkańcom Tarnowa się należy. – Obecny popada powoli w ruinę. Własnymi środkami zmuszeni jesteśmy wciąż go remontować i odnawiać. Nikt ‑oprócz działaczy, trenerów i samych piłkarzy, nie czuwa nad murawą, która jest w katastrofalnym stanie. Sugerowaliśmy prezydentowi, aby rozważył budowę dwóch mniejszych stadionów – jeden dla żużlowców, drugi dla piłkarzy.
Kluby chciałyby również, aby obiekt był remontowany etapami, trybuna po trybunie, a nie zamknięty. Wyprowadzka wiąże się nie tylko z problemem dojazdu dla kibiców, ale przede wszystkim z gigantycznymi kosztami wynajęcia innego obiektu. Słychać też głosy, że ewentualna czasowa wyprowadzka z Tarnowa żużlowców i piłkarzy może skutkować wycofaniem się pewnej części sponsorów.
Przedstawiciele żużlowej Unii przeprowadzili już wstępne rozmowy z władzami klubu z Lublina, aby w sytuacji zamknięcia tarnowskiego obiektu móc jeździć na tamtejszym torze. Krzysztof Zieliński twierdzi, że piłkarska Unia aż tak wielkich problemów nie ma, bo tarnowski OZPN wyraził zgodę na rozgrywanie spotkań w trakcie jednego sezonu na obiektach treningowych klubu.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o