Medale, tytuły i rekordy

0
38
wspinacze

Marcin Dzieński zdobył złoto, zaś Klaudia Buczek brąz, a przy okazji tarnowianie ustanawiali też nowe rekordy Polski.
Na Arenie Wspinaczkowej Makak w Warszawie odbyły się tegoroczne mistrzostwa Polski we wspinaczce sportowej na czas, podczas których rywalizowano w różnych kategoriach wiekowych. Reprezentanci sekcji MKS‑u Tarnovii oraz AZS‑u PWSZ Tarnów wiedli prym w zawodach, dzięki czemu mogli wrócić do rodzinnego miasta z licznymi medalami i tytułami mistrzów kraju.
W męskiej rywalizacji seniorów tarnowianie zdominowali podium i ostatecznie Marcin Dzieński wyprzedził Mikołaja Wróblewskiego oraz Michała Lewickiego. Wśród seniorek najlepsza okazała się Klaudia Buczek, wicemistrzostwo zdobyła z kolei Anna Brożek. Ponadto Wróblewski zwyciężył też w kategorii młodzieżowców, Wiktoria Chrząszcz była druga wśród juniorek, a Konrad Gruszka trzeci w rywalizacji juniorów młodszych. Tarnowianki podzieliły się między sobą krążkami również w kategorii juniorek młodszych, w której Aleksandra i Natalia Kałuckie wyprzedziły Darię Gromniak.
Międzynarodowy sprawdzian najlepszych z tarnowskich wspinaczy odbył się w miniony weekend, gdy rywalizacja w Pucharze Świata toczyła się we włoskim Arco. Zawody w urokliwej miejscowości były częścią festiwalu Rock Master, który świętował swoje 30‑lecie.
Wśród mężczyzn ponownie świetnie spisał się Marcin Dzieński, odnosząc trzecie pucharowe zwycięstwo w tym sezonie. W finałowym biegu reprezentant akademickiego klubu PWSZ zwyciężył w imponującym stylu, wspinając się na 15‑metrową ścianę w czasie 5,76 sekundy i poprawiając tym samym własny rekord Polski. Michał Lewicki tym razem zajął 17. miejsce.
Rywalizacja pań z tarnowskiej perspektywy również była w Arco bardzo interesująca. W ćwierćfinale z czasem 8,05 sekundy nowy rekord Polski ustanowiła Anna Brożek, która ostatecznie nie znalazła się na podium, zajmując w zawodach 6. miejsce. Brązowy medal zdobyła za to Klaudia Buczek, która na dodatek w kluczowym biegu wyrównała ustanowiony chwilę wcześniej rekord. Pecha miała tego dnia Edyta Ropek, zajmując w zawodach ostatecznie 14. miejsce.
Po piątej odsłonie cyklu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata liderem wśród mężczyzn jest Marcin Dzieński, który ma dużą szansę zdobyć w tym sezonie mistrzowski tytuł. Tuż za podium ogólnego zestawienia kobiet z niedużą stratą do trzeciej zawodniczki znajduje się Klaudia Buczek. O ostatnie pucharowe punkty wspinacze powalczą w październiku podczas decydujących edycji cyklu w Chinach.
Wysoka forma tarnowian to bardzo dobry prognostyk przed najbliższymi międzynarodowymi zawodami. Już w najbliższy piątek w austriackim Mitterdorf rozpoczynają się bowiem juniorskie mistrzostwa Europy, a w połowie września seniorzy powalczą w Paryżu w mistrzostwach świata. Medale tarnowian mogą cieszyć też w kontekście niedawnej decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który włączył wspinaczkę sportową do programu olimpiady w Tokio w 2020 roku.