(Nie)zapomniane drużyny (3). Pierwszy awans szczypiornistek

0
53
REKLAMA

To była prawdziwa sensacja, nie tylko na krajową skalę, drużyna Pałacu była bowiem na wskroś amatorska, oparta na uczennicach tarnowskich szkół średnich: I i III LO, Liceum Ekonomicznego, Technikum Chemicznego, Liceum Pedagogicznego i Liceum Medycznego! Z podstawowych zawodniczek jedynie Elżbieta Słowik nie uczyła się już, była młodym pracownikiem oświaty.
Przez rozgrywki o mistrzostwo II ligi tarnowianki, które prowadził trener Zbigniew Barnaś, przeszły niczym przysłowiowa burza. Z 26 rozegranych spotkań wygrały aż 25 i tylko jedno zremisowały. Nic też dziwnego, że tak młoda drużyna wywalczyła także mistrzostwo kraju juniorek, i to we wspaniałym stylu: najpierw wygrała rozgrywki w ramach okręgu krakowskiego, w półfinałach pokonała Błyskawice Dynów 33:3 oraz MKS Lublin 20:10, a w finałach w Bydgoszczy kolejno: Zgodę Bielszowice 17:2, Świt Ząbkowice Śląskie 16:7, Dąbie Szczecin 17:4 oraz AZS Wrocław 13:8. Zwraca uwagę mała liczba bramek traconych przez tarnowianki.
To jednak nie był jeszcze koniec wspaniałych sukcesów z tamtego pamiętnego dla tarnowskiego szczypiorniaka roku. Pałac zdobył mistrzostwo kraju Szkolnego Związku Sportowego, a także w Wiesbaden, już po raz drugi w historii, mistrzostwo Europy szkół średnich.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że żeńska sekcja piłki ręcznej powstała przy ówczesnym Młodzieżowym Domu Kultury w 1966 roku, a jej twórcą był Zbigniew Barnaś. Już trzy lata później tarnowskie dziewczęta po raz pierwszy wywalczyły mistrzostwo Polski juniorek. A, że i ich klubowi koledzy należeli w tamtych latach do ścisłej krajowej czołówki wśród juniorów, nic też dziwnego, że asfaltowe wówczas boiska przy Pałacu Młodzieży bywały wręcz oblegane przez kibiców.
Tarnowska, żeńska piłka ręczna jeszcze przez dekadę płynęła na wysokiej fali. Po spadku z ekstraklasy szczypiornistki ponownie powróciły do niej w 1978 roku, ale już pod szyldem Unii Tarnów, do której przeniesiono zespoły seniorskie z Pałacu Młodzieży. W najlepszym sezonie 1979/80 piłkarki „Jaskółek” zajęły w ekstraklasie piąte miejsce, były także drugie w finale Pucharu Polski. Przez te lata w drużynie grało wiele wspaniałych zawodniczek, reprezentantek Polski w różnych kategoriach wiekowych. Niestety, w 1984 roku zarząd Unii podjął decyzję o likwidacji sekcji. I chociaż młodzieżowe drużyny przy Pałacu Młodzieży nadal funkcjonowały, to żeński szczypiorniak w Tarnowie nigdy już nie wrócił do czasów swojej świetności. A szkoda…

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o