(Nie)zapomniane drużyny (4). Jak w „Tamelu” ciężary dźwigano

0
166
REKLAMA

W okresie międzywojennym dźwigano ciężary w Towarzystwie Sportowym „Mościce”, gdzie znana była sekcja, jak ją wówczas nazywano, „ciężkoatletyczna”. Nowy rozdział w historii tej dyscypliny sportu zapisała, począwszy od 1957 roku, sekcja powstała przy Zakładowym Klubie Sportowym „Tamel”. Jej prekursorami byli Kazimierz Grochal, Roman Pabian i Józef Zdeb.
Sekcja, chociaż istniała zaledwie kilkanaście lat, doczekała się sporej liczby sukcesów, także na arenie ogólnopolskiej, a warto pamiętać, że w tamtych latach podnoszenie ciężarów w Polsce stało na bardzo wysokim poziomie. Dowodem mogą być liczne medale przywożone wówczas przez naszych atletów z igrzysk olimpijskich, a także innych międzynarodowych zawodów, a takie nazwiska z tamtego okresu, jak: Waldemar Baszanowski, Ireneusz Paliński czy Zygmunt Smalcerz, przeszły do kronik i legend polskiego sportu.
Sekcja „Tamelu” także miała swoich bohaterów na miarę możliwości. I tak Antoni Jędrzejowski był wicemistrzem Polski juniorów, był też najlepszym zawodnikiem Polski południowej. Marian Szymański zajął trzecie miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, a Władysław Nalepka był pierwszym w ówczesnym województwie krakowskim zawodnikiem, który uzyskał w trójboju wynik powyżej 400 kilogramów (obecnie rozgrywany jest tylko dwubój, czyli rwanie i podrzut, w tamtych latach było jeszcze wyciskanie). Bardzo dobrym zawodnikiem był także Zbigniew Babiarz, który wychował się w „Tamelu”, a potem kontynuował swoją przygodę ze sztangą w Chemiku Police. Zdobywał wówczas medale mistrzostw kraju i był powoływany do reprezentacji narodowej.
Konkurencja była wówczas bardzo mocna, istniał mocno rozbudowany system ligowy. W drugiej połowie lat 60. sztangiści „Tamelu” awansowali do klasy międzywojewódzkiej, która obejmowała obok Małopolski także Podkarpacie oraz południową część dzisiejszego województwa śląskiego. W Tarnowie nie brakowało interesujących imprez. W 1968 roku zorganizowano tutaj Drużynowe Mistrzostwa Polski, kibice mogli oglądać także rywalizację międzynarodową z zaprzyjaźnionym klubem z NRD.
Sekcja podnoszenia ciężarów w „Tamelu” została bezpowrotnie jak dotąd rozwiązana w 1974 roku. Obecnie fani tego sportu mogą oglądać najlepszych ciężarowców podczas ważnych krajowych zawodów, w tym mistrzostw Polski, organizowanych w niedalekim Zakliczynie.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o