Co słychać u wychowanka Tarnovii?

0
335
REKLAMA

Bartosz Kapustka, który pod koniec marca doznał poważnego urazu kolana, wrócił już do treningów z pełnymi obciążeniami. Co ważne, pochodzący z Pogórskiej Woli wychowanek Tarnovii bierze udział w zajęciach z pierwszą drużyną Leicester City, która jest obecnie wiceliderem tabeli Premier League. Przyszłość niespełna 23‑letniego pomocnika jest jednak niepewna.

REKLAMA

Dotychczasowa kariera Bartosza Kapustki była naznaczona zwrotami akcji. Jeszcze kilka lat temu znajdował się on na ustach kibiców w całej Polsce, kiedy – jako wyróżniający się gracz Cracovii – debiutował w 2015 roku w reprezentacji i już w pierwszym meczu w narodowych barwach strzelił gola. Później, będąc najmłodszym w kadrze Adama Nawałki, pojechał na mistrzostwa Europy do Francji.
„Cudownie utalentowany 19‑latek. Będzie o nim głośno w następnych latach” – słowa słynnego Gary’ego Linekera, które napisał po świetnym występie wychowanka Tarnovii w spotkaniu z Irlandią Północną, w kolejnych latach ciążyły jednak na Kapustce, bo jego kariera przystopowała.
Zabłyśnięcie na Euro 2016 sprawiło, że utalentowanym pomocnikiem z podtarnowskiej Pogórskiej Woli zainteresowała się drużyna Leicester City, z którą po turnieju we Francji podpisał pięcioletni kontrakt. Problem w tym, że w ekipie „Lisów” (która wówczas była niespodziewanym mistrzem Premier League, uważanej przez wielu za najlepszą piłkarską ligę świata) Kapustka nigdy się nie odnalazł, a w efekcie szybko stracił również miejsce w kadrze reprezentacji Polski.
Dość powiedzieć, że dotychczas wychowanek Tarnovii nie zagrał w pierwszej drużynie z Leicester żadnego spotkania. W kolejnych sezonach wypożyczano go do zespołów z innych lig – niemieckiego Freiburga (2017/2018), w którym występował rzadko, oraz belgijskiego Oud‑Heverlee Leuven (2018/2019), gdzie na drugoligowych boiskach miał odbudowywać swoją formę.
W poprzednim sezonie wszystko układało się po myśli Kapustki, który w klubie z Leuven wrócił do regularnego grania, a ponadto stał się ważną postacią reprezentacji Polski U‑21, z którą jako kapitan występował regularnie w eliminacjach do młodzieżowych mistrzostw Europy. Na tegorocznym turnieju we Włoszech oraz San Marino wychowanek Tarnovii jednak nie wystąpił, bo pod koniec marca w ligowym meczu z AFC Tubize zerwał więzadła krzyżowe w kolanie.
Poważny uraz sprawił, że Kapustka musiał przejść operację i rozpocząć długotrwałą rehabilitację, co wykluczyło go z gry na kilka miesięcy. W Leicester City latem tego roku postanowiono jednak wyciągnąć do niego rękę – wrócił do angielskiego klubu z wypożyczenia, a Brendan Rodgers (który jako stosunkowo nowy trener „Lisów” nie miał jeszcze okazji przyglądać się młodemu pomocnikowi) zapewniał, że po powrocie Polaka do zdrowia da mu szansę.
Urodzony w Tarnowie piłkarz wrócił do treningów w sierpniu, ale z pełnymi obciążeniami trenuje dopiero od połowy listopada. Co ważne, media w ubiegłym tygodniu poinformowały, że Kapustka obecnie bierze udział w zajęciach z pierwszym zespołem klubu z Leicester, a nie choćby z drużyną rezerw, w której występował kilka lat temu. Być może to znak, że Rodgers chce mu się przyjrzeć i stworzyć możliwość rywalizacji o miejsce w składzie pierwszego zespołu.
Sęk w tym, że do kadry Leicester City trudno będzie się dostać, bo drużyna w ostatnim czasie spisuje się znakomicie i jest objawieniem sezonu w Anglii. Z dwunastoma zwycięstwami na koncie „Lisy” są aktualnie wiceliderem tabeli Premier League, ustępując jedynie prowadzącemu Liverpoolowi. W efekcie konkurencja w klubie jest ogromna. Jednak już sam fakt, że Rodgers pozwolił Kapustce trenować z pierwszym zespołem to dla polskiego pomocnika z pewnością dobra wiadomość.
Jeśli piłkarz z Pogórskiej Woli nie odnajdzie się w ekipie klubu z Leicester, o co w tak krótkim czasie będzie bardzo trudno, wiele wskazuje na to, że w zimowym oknie transferowym czeka go kolejne wypożyczenie, aby mógł znów złapać meczowy rytm. Kapustce, który 23 grudnia będzie obchodził 23 urodziny, pozostaje więc życzyć, żeby 2020 rok był dla niego przełomowy.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o