Derby rozstrzygnięte po karnych

0
44
Derby Tarnowa odbyły się bez udziału kibiców, a zakończyły serią rzutów karnych, w której skuteczniejsi okazali się piłkarze Tarnovii | fot. Grzegorz Golec

W finale lokalnego szczebla Pucharu Polski zagra z Wolanią Wola Rzędzińska, która wygrała drugi półfinał.
W ostatnich latach kibice obydwu tarnowskich klubów nie mieli wielu okazji do większych emocji z powodu derbów, bo Unia i Tarnovia występowały w innych ligach. Dopiero w minionym roku – po dekadzie przerwy – odbyła się konfrontacja obu ekip na stadionie w Mościcach. Wówczas (także w ramach rozgrywek Pucharu Polski) lepsza okazała się Unia, która pewnie triumfowała 4:0.
Tarnovia, która niedawno wydostała się wreszcie z V ligi, a obecnie występuje w grupie wschodniej małopolskiej IV ligi, zanotowała jednak piłkarski postęp i zapowiadała, że zamierza zrewanżować się za tamtą porażkę. Okazja nadarzyła się już w tym sezonie, bo los sprawił, że drużyny spotkały się w meczu półfinałowym Pucharu Polski na szczeblu TOZPN. W związku z lokalizacją spotkania i derbowym charakterem konfrontacji mecz odbył się w minioną środę bez udziału publiczności na stadionie przy ulicy Bandrowskiego. Tarnowskie drużyny walczyły o derbowy triumf po raz 41. w historii.
Spotkanie odbywało się w trudnych warunkach atmosferycznych i nie można uznać je za ciekawe widowisko. W rywalizacji toczonej na grząskiej murawie było sporo chaosu, ale w pierwszej połowie to „Jaskółki” mogły trafić (choć dodać trzeba, że i Tarnovia miała swoje pojedyncze okazje). Po przerwie walki nie brakowało, ale rywalizacja w przypadku obydwu drużyn nie przekładała się na stwarzanie zagrożenia. O triumfatorze półfinałów musiały więc rozstrzygnąć rzuty karne.
Próbę nerwów lepiej znieśli piłkarze Tarnovii, którzy bezbłędnie wykonywali swoje „jedenastki”. Bohaterską postawą wykazał się ponadto bramkarz Dawid Kubik, broniąc dwa karne w wykonaniu Piotra Drozdowicza oraz Roberta Witka. Podopieczni trenera Wojciecha Gucwy tym samym triumfowali 4:2 i zrewanżowali się trzecioligowym „Jaskółkom” za ubiegłoroczną porażkę w Mościcach.
W drugim meczu półfinałowym w ramach lokalnej edycji Pucharu Polski drużyna Wolanii z Woli Rzędzińskiej bezproblemowo pokonała 4:1 ekipę LKS‑u Koszyce Wielkie. Decydujące spotkanie Tarnovii z Wolanią w ramach finału Pucharu Polski na szczeblu TOZPN odbędzie się najprawdopodobniej pod koniec tego miesiąca, a jego gospodarzem będzie tarnowski klub. Triumfator meczu powalczy następnie w pucharowej rywalizacji na szczeblu Małopolskiego Związku Piłki Nożnej.

Tarnovia – Unia Tarnów 0:0 (k. 4:2).

Tarnovia: Kubik – Noga, Mikoś, Nytko, Nowak – Ł. Wilk (58’ Prokop), K. Wilk, Gucwa (46’ Zaucha), Dydyk, Zegar (59’ Wardzała), Kozioł. Unia: Lisak – Jamróg, Więcek, Bartkowski (46’ Witek), Węgrzyn, Nytko, Hebda (73’ Orlik), Drozdowicz, Niemiec (22’ Wrzosek), Sojda (46’ Zawrzykraj), Lubera.