Polanowi stuknęła setka

0
162
Piłkarze i działacze Polanu z Żabna podczas jubileuszu 100‑lecia istnienia klubu | fot. Grzegorz Golec
REKLAMA

Po południu na klubowym stadionie rozegrano mecz seniorskiej drużyny Polanu z ekipą oldbojów Wisły Kraków.
Obchody jubileuszu 100‑lecia Polanu zgromadziły w Żabnie wiele osób, które przez lata były z klubem związane. Podczas sobotniej uroczystości w Gminnym Centrum Kultury wręczono okolicznościowe odznaczenia, medale i dyplomy. Nie brakowało gratulacji i podziękowań, m.in. od Romana Łucarza, starosty tarnowskiego, który sprawował też honorowy patronat nad wydarzeniem.
W gminnej instytucji kultury uczestnicy uroczystości wysłuchali koncertu, otworzono wystawę zdjęć „Od KS Dunajec do MLKS Polan Żabno 1918‑2018” oraz odbyła się promocja nowego okolicznościowego albumu autorstwa Pawła Domańskiego – historyka żabieńskiego sportu, byłego trenera grup młodzieżowych i obecnego spikera, który w sobotę opowiedział też o przeszłości klubu.
Obchodom towarzyszyły wydarzenia sportowe. Na miejskim stadionie w Żabnie rozegrano trzy mecze. Juniorzy starsi Polanu zmierzyli się ze swoimi rówieśnikami z Górnika Zabrze, którzy występują obecnie w Centralnej Lidze Juniorów. Następnie rozegrano spotkanie towarzyskie pomiędzy drużynami złożonymi z byłych piłkarzy klubu z Żabna. Popołudniową atrakcją był pojedynek seniorów Polanu ze znanymi wszystkim kibicom oldbojami Wisły Kraków.
Miejski Ludowy Klub Sportowy Polan Żabno kontynuuje tradycje klubu, który powstał formalnie w 1918 roku w miejscowości położonej na prawym brzegu Dunajca. Początkowo nosił nazwę KS Dunajec, następnie AKS Strzelec, LZS Dunajec i LZS Żabno. Natomiast pod aktualną nazwą, w której pojawia się sponsor tytularny, MLKS Polan Żabno, występuje od 2000 roku.
Przez dziesięciolecia w drużynie z Żabna grały kolejne pokolenia mieszkańców miasteczka i okolicznych miejscowości. Bardzo często występy w piłkarskim zespole były elementem rodzinnej tradycji – syn grał, bo wcześniej futbol uprawiał też ojciec, jeszcze wcześniej dziadek. Zajmowano się zresztą nie tylko piłką nożną, bo w ramach klubu na przestrzeni lat młodzi ludzie trenowali również biegi, gimnastykę, piłkę ręczną, a zimą łyżwiarstwo i narciarstwo biegowe.
W trakcie swojej stuletniej historii żabieński klub grał na ogół w niższych klasach rozgrywkowych. Największe sukcesy piłkarze w żółto‑niebieskich strojach osiągnęli już w nowym wieku, kiedy występowali w IV lidze. Po raz pierwszy Polan awansował na ten poziom w 2000 roku. Potem jeszcze kilkakrotnie spadał i znów powracał do IV ligi. Ostatnio występował w niej w poprzednim sezonie. Polan może pochwalić się też wychowankami, którzy trafiali do klubów z wyższych klas.
W roku jubileuszu seniorska drużyna MLKS‑u miała pecha, bo spadła do ligi okręgowej, w której zagra już w najbliższym sezonie. Klub w czwartoligowych rozgrywkach zajął ostatecznie 12. miejsce i otwierał grono spadkowiczów. Do utrzymania zabrakło dwóch punktów.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o