Termalica i Okocimski przed rundą wiosenną

0
39
piotr-mandrysz
REKLAMA

19. kolejka I ligi zostanie rozegrana na początku marca. Okocimski ma zmierzyć się przed własną publicznością z GKS‑em Bełchatów, a Termalica podejmie u siebie Dolcana Ząbki. Obydwie pierwszoligowe drużyny z regionu rozpoczęły w ostatnich dniach treningi przed rundą wiosenną, w obydwu klubach dużo się też dzieje.

REKLAMA

 

Nowy trener, nowe nadzieje
Na półmetku sezonu Termalica zajmuje 10. miejsce w ligowej tabeli. W Niecieczy rozstano się z trenerem Duszanem Radolskim, później nie sprawdził się Mirosław Jabłoński. Ostatnie ligowe mecze „Słoniki” rozgrywały pod tymczasową wodzą Krzysztofa Lipeckiego i przez długi czas klub nie podejmował decyzji w sprawie nowego szkoleniowca.
Ostatecznie w minionym tygodniu okazało się, że został nim Piotr Mandrysz. 51‑letni szkoleniowiec to były piłkarz. W przeszłości jako pomocnik grał m.in. w Pogoni Szczecin, Zagłębiu Sosnowiec, Śląsku Wrocław czy austriackim Sankt Polten. W roli trenera prowadził m.in. Ruch Chorzów czy Piasta Gliwice, a w ostatnich dwóch latach pracował w GKS‑ie Tychy, wprowadzając klubu do I ligi. W minionym sezonie telewizja Orange Sport uznała go za najlepszego pierwszoligowego szkoleniowca. Jak na razie Mandrysz ostrożnie wypowiada się na temat celów Termaliki w rundzie wiosennej.
– Trafiłem do klubu, który ma doskonałą opinię. Najważniejsze jest zapewnienie utrzymania, ale nie wykluczam, że możemy walczyć także o jedno z czołowych miejsc w lidze – mówił na oficjalnej stronie klubu. – Nie będziemy szaleć z transferami. Państwo Witkowscy, wykładając na funkcjonowanie klubu własne pieniądze, i tak zasługują na wielkie uznanie, dlatego postaram się nie zawieść ich zaufania.
Piłkarze Termaliki w ostatnich tygodniach trenowali indywidualnie, a w poniedziałek spotkali się na pierwszych wspólnych zajęciach z nowym szkoleniowcem. 25 stycznia drużyna rozpocznie obóz szkoleniowy w Kamieniu koło Rybnika. Zabraknie na nim Grzegorza Kasprzika, Andrzeja Rybskiego i Shotaro Okady, z którymi klub rozstał się w zimowym okienku transferowym.

 

Niepewność w Brzesku
Okocimski po rundzie jesiennej zajmuje ostatnie miejsce w tabeli. Wydawało się, że „Piwosze” muszą martwić się o utrzymanie w lidze, ale jeszcze poważniejszym problemem okazała się fatalna sytuacja finansowa brzeskiego klubu. Co jakiś czas pojawiają się nawet głosy, że jeśli stan finansów nie ulegnie poprawie, to zespół może nie przystąpić do wiosennych rozgrywek. Niedawno skompletowano nowy zarząd klubu, który ma zapobiec takiej sytuacji. Kolejny problem to niewielka kadra drużyny.
W minionym tygodniu na pierwszym treningu po przerwie świątecznej stawiło się tylko 15 piłkarzy, bo nie wszyscy wrócili jeszcze z urlopów. Największym osłabieniem może okazać się strata Piotra Darmochwała, który w Brzesku grał od 2009 roku, za każdym razem będąc wypożyczanym z Promienia Opalenica. Umowa Darmochwała z macierzystym klubem miała się skończyć w czerwcu, więc Promień chciał wcześniej sprzedać zawodnika. Ostatecznie trafił on do Olsztyna, podpisując z miejscowym Stomilem roczny kontrakt. Darmochwał był jesienią jednym z najskuteczniejszych piłkarzy Okocimskiego.
W sobotę „Piwosze” rozegrali pierwszy sparing w nowym roku. W Zakopanem zmierzyli się z ekstraklasowym Górnikiem Zabrze, ulegając ostatecznie rywalowi 1:4. Honorową bramkę dla brzeskiego klubu strzelił z rzutu karnego Michał Nawrot. Teraz Okocimski będzie trenował i rozgrywał kolejne mecze kontrolne. Klub musi zrobić wszystko, aby poprawić sytuację finansową, a drużynie potrzebne są wzmocnienia. Niewiele wskazuje jednak na to, że w zimowej przerwie Okocimski zakontraktuje klasowych zawodników.
– Borykamy się z różnymi problemami natury sportowo‑organizacyjnej. Twardy orzech do zgryzienia mają też działacze i ludzie z urzędu miasta. Stoimy nad przepaścią, a co z tego wyniknie czas pokaże – mówił po rundzie jesiennej trener Piotr Stach. Na razie czas płynie, a w brzeskim klubie wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi.

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments