Historyczny sukces szczypiornistów PWSZ

0
102
PWSZ reczna medal

To dopiero drugi medal w sportach drużynowych zdobyty przez reprezentantów PWSZ w rywalizacji najbardziej usportowionych studentów w Polsce.
Reprezentacja piłkarzy ręcznych tarnowskiej PWSZ do ogólnopolskiego finału awansowała po zajęciu 5. miejsca (ostatniego premiowanego kwalifikacją) w jednym z półfinałów strefowych. W efekcie w decydujących zawodach tarnowianie nie znajdowali się w gronie faworytów walczących o medale. Mimo tego podczas odbywającego się w Warszawie finału Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej mężczyzn, który zakończył się na początku minionego tygodnia, reprezentanci PWSZ odnieśli sukces.
Tarnowianie już w fazie grupowej udowodnili, że mogą być „czarnym koniem” turnieju finałowego. Podopieczni trenera Przemysława Markowicza pokonali 32:31 Uniwersytet Jana Kochanowskiego z Kielc, 31:26 Uniwersytet Warmińsko‑Mazurski z Olsztyna oraz 33:28 Uniwersytet Kazimierza Wielkiego z Bydgoszczy. W efekcie zajęli pierwsze miejsce w grupie i awansowali do ćwierćfinału, w którym po trudnym spotkaniu zwyciężyli 24:23 z reprezentacją AWF Katowice.
W półfinale tarnowianie ulegli ostatecznie 26:33 drużynie Uniwersytetu Rzeszowskiego, ale była to „kontrolowana przegrana”. Widząc nienajlepszą sytuację na parkiecie trener postanowił oszczędzić kluczowych zawodników, dzięki czemu w meczu o brązowy medal byli bardziej wypoczęci od rywali z Uniwersytetu Zielonogórskiego, którzy również mieli za sobą trudny półfinał. Rywalizacja z zielonogórzanami była wyjątkowo emocjonująca, a siedem sekund przed końcową syreną obydwie drużyny remisowały. Tarnowianie mieli jednak wówczas rzut karny, a presję wytrzymał wykonujący go Łukasz Nowak (na co dzień zawodnik pierwszoligowego SPR‑u, który później został MVP turnieju). W efekcie tarnowianie wygrali 26:25 i stanęli na trzecim stopniu podium Akademickich Mistrzostw Polski.
– Mecz o brąz wzbudził oczywiście najwięcej emocji. To było już szóste spotkanie, trzeci dzień zawodów. Zostawiliśmy na parkiecie dużo zdrowia, daliśmy z siebie wszystko, każdy walczył, ale było warto – podsumowuje Radosław Sroka, jeden z zawodników tarnowskiej drużyny. – Piłka ręczna to sport wybitnie drużynowy. Wygrywa i przegrywa zawsze drużyna, nie jednostki. My stanowiliśmy zgraną ekipę i tu upatruję przyczyn naszego sukcesu.
Brąz tarnowskich szczypiornistów to dopiero drugi w historii medal w sportach drużynowych zdobyty przez reprezentantów PWSZ w Akademickich Mistrzostwach Polski, a jest tym bardziej cenny, że drużyna nie jechała do Warszawy w roli ekipy mającej walczyć o medale.
– Ten medal to nagroda za bardzo ciężką i sumiennie wykonaną pracę całej ekipy. Jestem bardzo szczęśliwy i dumny z moich zawodników, to ich wielki sukces – mówi Przemysław Markowicz, trener szczypiornistów reprezentujących KU AZS PWSZ Tarnów. – Myślę, że ten medal wpłynie na dalszy rozwój naszej sekcji i w ogóle sportu akademickiego na terenie uczelni.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o