Święto piłki ręcznej w Arenie Jaskółka

0
541
wieto pilki recznej tarnow
fot. Paweł Topolski
REKLAMA

Przed nami pierwsza, międzynarodowa impreza sportowa w zmodernizowanej Arenie Jaskółka. W okresie świąteczno‑noworocznym Tarnów gościć będzie narodowe reprezentacje Białorusi, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i drugą reprezentację Hiszpanii, które rywalizować będą w turnieju 4Nations Cup. Dla biało‑czerwonych to jeden z ostatnich sprawdzianów przez zbliżającymi się mistrzostwami kontynentu. Patronem medialnym imprezy jest redakcja naszego tygodnika.

REKLAMA

Tarnów szczęśliwy dla kadry

We wtorek, 10 grudnia, w Urzędzie Miasta Tarnowa, który obok Związku Piłki Ręcznej w Polsce, jest organizatorem turnieju, odbyła się konferencja prasowa poświęcona zbliżającej się imprezie. W spotkaniu uczestniczyli: I wiceprezes ZPRP – Henryk Szczepański, dyrektor sportowy ZPRP – Damian Drobik, trener reprezentacji Polski – Patryk Rombel, zastępca prezydenta Tarnowa – Piotr Augustyński oraz dyrektor i zastępca dyrektora Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – Edward Rusnarczyk i Andrzej Wyrobiec.
– Pamiętamy, że Tarnów w roku 1976 okazał się wyjątkowo szczęśliwy dla naszej reprezentacji. Wówczas zostały tu rozegrane mecze kontrolne, a wkrótce w Montrealu nasi szczypiorniści zdobyli jedyny medal olimpijski dla naszych barw w piłce ręcznej. Może się okazać, że Tarnów tym razem będzie zwiastunem sukcesu dla drużyny Patryka Rombla. Zawsze Tarnów był takim miastem, który wychowywał sportowców, a po wieku licealnym oddawał ich możniejszym klubom. Chciałbym w tym miejscu podziękować wszystkim trenerom i zawodnikom, którzy tworzyli historię tarnowskiego ośrodka piłki ręcznej – podkreślił wiceprezes Henryk Szczepański, dodając skąd pomysł, aby zawody odbyły się właśnie w Tarnowie. – Naszym nadrzędnym celem jest promocja szczypiorniaka. Kiedy byliśmy światową potęgą, nasza reprezentacja narodowa potrafiła zapełnić największe obiekty w kraju. Teraz, kiedy jest ona w fazie przebudowy i wyniki są słabsze, gramy w nieco mniejszych halach, ale nowoczesnych, takich jak tarnowska Jaskółka.
Damian Drobik zaznaczył, jak ważny jest ten turniej dla naszego zespołu narodowego. – Przed nami duże wyzwanie w postaci mistrzostw Europy. Po Tarnowie nasza reprezentacja przed EURO uda się jeszcze tylko na turniej do Hiszpanii. Mam nadzieję, że występ polskiej drużyny w Tarnowie wpłynie na popularyzację dyscypliny w regionie – zauważył dyrektor sportowy ZPRP, odpowiadając przy okazji na pytanie, skąd dobór takich, a nie innych rywali. – W tej fazie sezonu wszystkie liczące się zespoły mają już gotowy kalendarz gier. My współpracujemy z różnymi federacjami i mieliśmy różne warianty, ostatecznie rywalami będą Białoruś, Zjednoczone Emiraty Arabskie i drugi zespół Hiszpanii. Chcieliśmy zaprosić Egipt, to czołowa drużyna afrykańska, ale tamtejsza federacja najpierw potwierdziła swój udział, aby ostatecznie odmówić startu.

Atrakcyjni rywale

Selekcjoner Biało‑Czerwonych skupił się na sportowej stronie zawodów, wyjaśnił, że impreza jest etapem selekcji dla kadrowiczów. W 4Nations CUP wystąpi około 20 zawodników, ale bez przedstawicieli Bundesligi, za to z Kamilem Syprzakiem. – Z tej grupy wybierzemy 14‑15 osób, które później, wzmocnione graczami Bundesligi, pojadą na sparingi do Hiszpanii. Mam nadzieję, że dostarczymy fajnych emocji, a hala się zapełni i będzie nam pomagać. Zespół Hiszpanii B złożony jest z zawodników, mających za sobą grę w Lidze Mistrzów i zawsze, podobnie było podczas niedawnego turnieju w Argentynie, jest trudnym rywalem. Białoruś to drużyna, która poniekąd „weszła w nasze buty”. Od dwóch‑trzech lat regularnie kwalifikuje się do mistrzostw świata czy Europy. To reprezentacja, która ustabilizowała formę na poziomie bardzo solidnego europejskiego średniaka, jaki zweryfikuje miejsce, gdzie się znajdujemy. Zjednoczone Emiraty Arabskie prezentują inny styl, może czasem niewygodny, zmuszający do przestawienia się na inne warianty taktyczne – skomentował Paweł Rombel.
Bilety na turniej można nabyć drogą internetową na stronach: www.eventim.pl oraz www.zprp.pl. Bilet jednodniowy na dwa mecze kosztuje 20 złotych, ulgowy 10 złotych. Można także nabyć karnet trzydniowy, który kosztuje 50 złotych, ulgowy 25 złotych. Dzieci do lat 7 siedzące na kolanach rodziców mają wstęp bezpłatny.
Dla naszych Czytelników mamy niespodziankę w postaci puli bezpłatnych wejściówek na imprezę. Prosimy śledzić nasz facebookowy profil, tam znajdą się wszystkie informacje na temat konkursu, w którym można będzie wygrać bilety.

Skład szerokiej kadry narodowej zgłoszonej do ME:

Bramkarze: Adam Morawski (Orlen Wisła Płock), Mateusz Kornecki (PGE Vive Kielce), Łukasz Zakreta (Energa Kalisz), Piotr Wyszomirski (TBV Lemgo – Niemcy).

Rozgrywający: Antoni Łangowski, Michał Szyba, Rafał Przybylski, Paweł Podsiadło (wszyscy Azoty Puławy), Michał Olejniczak (SMS Gdańsk), Maciej Zarzycki (Gwardia Opole), Szymon Sićko, Adrian Kondratiuk (obaj NMC Górnik Zabrze), Marek Szpera, Maciej Pilitowski (obaj Energa), Michał Potoczny (MMTS Kwidzyn), Piotr Chrapkowski (SC Magdeburg – Niemcy), Maciej Majdziński (Bergischer HC – Niemcy).

Skrzydłowi: Piotr Jarosiewicz (Azoty), Krystian Bondzior, Jan Czuwara (obaj Górnik), Przemysław Krajewski, Michał Daszek (obaj Wisła), Arkadiusz Moryto (Vive).

Obrotowi: Mateusz Piechowski (Wisła), Dawid Dawydzik (Azoty), Kamil Syprzak (Paris Saint‑Germain – Francja), Patryk Walczak (TuS N‑Luebbecke – Niemcy), Maciej Gębala (DHfK Leipzig – Niemcy).

REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze