„Jedynka” lepsza od wiceliderek

0
84
GA PWSZ
W minioną sobotę tarnowskie siatkarki pokonały 3:1 w Poznaniu drużynę Enei Energetyka
REKLAMA

Siatkarki „Jedynki” równocześnie po raz kolejny awansowały w tabeli. W najbliższą sobotę przed własną publicznością zmierzą się z Radomką Radom, a więc swoim bezpośrednim sąsiadem w pierwszoligowej stawce.
Tarnowski zespół w tym sezonie debiutuje na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Przed sobotnią 6. kolejką spotkań miał na swoim koncie trzy przegrane i dwa zwycięstwa, w tym jedno odniesione w poprzedniej kolejce z AZS‑em PWSZ Warszawa (był to zarazem pierwszy triumf klubu przed własną publicznością), które pozwoliło drużynie awansować na 9. miejsce w tabeli. W ramach weekendowej kolejki tarnowianki stanęły jednak przed trudnym zadaniem, bo mierzyły się z ówczesnym wiceliderem tabeli, a dodatkowo mecz odbywał się na jego parkiecie.
Enea Energetyk Poznań to także beniaminek, który jeszcze w poprzednim sezonie występował w II lidze, skąd nie wywalczył nawet awansu. Poznanianki znalazły się jednak na wyższym szczeblu, bo skorzystały z możliwości zastąpienia Proximy Kraków. Co więcej, klub pozyskał możnego sponsora, wzmocnił się przed startem sezonu, a w efekcie do meczu z tarnowiankami przystępował z jedną tylko porażką na koncie, na dodatek odniesioną w meczu z niepokonanym liderem i głównym faworytem rozgrywek z Kalisza.
Sobotnie spotkanie w Poznaniu przysporzyło publiczności na trybunach wielu emocji, bo rywalizacja była wyrównana i zacięta (zwłaszcza w dwóch ostatnich setach), a w większości przypadków o triumfach w poszczególnych partiach decydowały ich końcówki.
Mecz rozpoczął się udanie dla tarnowianek, które zwyciężyły w pierwszej partii 25:23, choć w jej początkowej fazie to gospodynie miały kilkupunktową przewagę. W drugim secie poznanianki zmobilizowały się, wypracowały bezpieczną różnicę punktową, zwyciężyły 25:17 i doprowadziły do wyrównania w spotkaniu. Był to jednak jedyny set, w którym drużyny dzieliła taka różnica.
W trzeciej partii rywalizacja była ponownie bardziej wyrównana, a decydująca okazała się końcówka, w której to tarnowianki zachowały się lepiej i wygrały na przewagi 26:24. Następnie w czwartym (i jak się okazało ostatnim) secie sytuacja się powtórzyła, tarnowianki wygrały 26:24 i w całym spotkaniu mogły cieszyć się z niezwykle cennego triumfu z dotychczasowym wiceliderem 3:1.
W tarnowskiej drużynie w sobotę punktowały przede wszystkim Magdalena Szabo, Sabina Podlasek, Magdalena Pytel, Adrianna Lewandowska i Maja Bodzęta, która została wybrana MVP spotkania. Dodać jednak też trzeba, że „Jedynka” miała sporo szczęścia, a zwycięstwo było również efektem postawy rywalek, które po atakach i blokach zdobyły w sumie więcej punktów od tarnowianek, ale równocześnie popełniły znacznie więcej błędów technicznych oraz w ataku, ułatwiając tym samym zadanie tarnowiankom. Nie zmienia to jednak faktu, że podopieczne trenera Betleji są dopiero drugą drużyną (po liderkach z Kalisza), która była w stanie w tym sezonie pokonać ekipę Enei Energetyka.
Zwycięstwo w Poznaniu okazało się niezwykle cenne dla tarnowianek, które wyrównały swój dotychczasowy bilans spotkań (mają obecnie na koncie po trzy wygrane i trzy porażki), a przede wszystkim dzięki kompletowi punktów awansowały na 6. miejsce w tabeli. Tym samym po raz pierwszy w sezonie znalazły się w strefie, z której drużyny po rundzie zasadniczej zagrają w fazie play‑off.
Bezpośrednim sąsiadem tarnowianek w tabeli jest MKS E. Leclerc Radomka Radom, która zajmuje 5. miejsce z przewagą jednego punktu (choć ogólny bilans przegranych i zwycięstw obydwu drużyn jest taki sam). Tarnowianki w najbliższej 7. kolejce podejmą przed własną publicznością właśnie zespół z Radomia (spotkanie rozpocznie się w hali PWSZ o godzinie 19:00). Przyjezdna drużyna także jest beniaminkiem, który wprawdzie awansu – jak tarnowianki – bezpośrednio nie wywalczył, ale na zapleczu najwyższej klasy zastąpił KU AZS Politechnikę Opolską, zaś przed sezonem zasadniczo przebudował kadrę (podobnie jak to było w przypadku poznanianek), co owocuje teraz miejscem w górnej części tabeli.

REKLAMA
REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze