Tarnowianki zagrają o awans

0
60
Siatkowka PWSZ 1719

Sztuka ta im się udała na parkiecie rywala – w minioną sobotę „Jedynka” wygrała w Mysłowicach 3:2, a dzień później zwyciężyła 3:1, dzięki czemu jeszcze w tym miesiącu zagra w turnieju finałowym o awans na zaplecze najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce.
Tarnowianki zwyciężyły w zasadniczej części sezonu w grupie V rozgrywek II ligi, potem w fazie play‑off pokonały kolejno Tomasovię Tomaszów Lubelski oraz Szóstkę Mielec. W efekcie podopieczne trenera Michała Betleji znalazły się w ogólnopolskich półfinałach, gdzie drużyny z różnych drugoligowych grup rywalizują o przepustkę do turnieju finałowego. Aby tak się stało, trzeba było wygrać trzy mecze.
W półfinałach „Jedynka” trafiła na Silesię Volley Mysłowice, która zajęła drugie miejsce w grupie IV. Pierwsze dwa spotkania odbyły się w Tarnowie. Najpierw gospodynie pewnie triumfowały 3:0, następnie prowadziły po dwóch setach, aby ostatecznie przegrać w tie‑breaku 2:3. W rywalizacji tarnowsko‑mysłowickiej było więc 1:1 i żadna z drużyn nie zbliżyła się do końcowego triumfu. W minioną sobotę i niedzielę odbyły się więc dwa kolejne spotkania, tym razem na parkiecie Silesii w Mysłowicach.
Sobotni mecz znów miał emocjonujący przebieg. W pierwszej partii lepiej zaprezentowały się tarnowianki, które wygrały 25:21, ale już w drugim secie gospodynie doprowadziły do wyrównania za sprawą zwycięstwa 25:22. Potem sytuacja się odwróciła – mysłowiczanki w trzeciej partii wygrały 25:21, a w czwartej uległy tarnowskiej ekipie 14:25, która tym samym zdołała doprowadzić do rozstrzygającego o wszystkim tie‑breaku. W decydującym piątym secie przyjezdna ekipa lepiej wytrzymała próbę nerwów. „Jedynka” wygrała 16:14, w całym meczu cieszyła się z triumfu 3:2 i zarazem drugiego zwycięstwa w półfinałowej rywalizacji z Silesią.
Tarnowianki w niedzielę potrzebowały jeszcze jednej wygranej, aby awansować do turnieju finałowego. Gospodynie były jednak równie zdeterminowane i już w pierwszym secie wygrały 25:23. Na tym jednak zakończyły się zwycięstwa Silesii. W drugiej odsłonie meczu „Jedynce” udało się wyrównać za sprawą zwycięstwa 25:22, następnie w trzecim secie tarnowianki wygrały 25:23 i objęły prowadzenie w meczu, a w czwartej partii pewnie triumfowały 25:18 i wygrały spotkanie 3:1. Tym samym dzięki trzeciemu zwycięstwu z Silesią drużyna zapewniła sobie przepustkę do turnieju finałowego o awans do I ligi.
Turniej finałowy – rozgrywany systemem „każdy z każdym” – odbędzie się z udziałem pięciu zespołów, które wygrały swoje pary półfinałowe, a dwie najlepsze ekipy awansują na bezpośrednie zaplecze najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Oprócz tarnowianek w finałach znalazły się już Bluesoft Mazovia Warszawa, ECO AZS Uni Opole oraz PLKS Pszczyna. Piąty uczestnik finałowego etapu rywalizacji zostanie wyłoniony spośród zwycięzcy pary AZS AWF Warszawa – Szóstka Mielec.
Turniej finałowy ma odbyć się w dniach 24‑28 maja. Jego gospodarzem będzie klub wyłoniony w konkursie ofert przez Polski Związek Piłki Siatkowej. Z naszych informacji wynika, że włodarze Grupy Azoty PWSZ czynią starania, aby to właśnie w hali Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie odbyła się finałowa rywalizacja, która wskaże drużyny awansujące w tym sezonie do I ligi.