Wielkie siatkarskie plany

0
33
REKLAMA

Wszystko zaczęło się od Uczniowskiego Klubu Sportowego „Jedynka”, który w połowie lat 90. powstał w I Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie. Młode zawodniczki trenowały w klubie w różnych kategoriach wiekowych, a pierwsza drużyna z biegiem lat pięła się coraz wyżej w krajowych rozgrywkach siatkarskich. W 2011 roku zespół awansował w końcu do II ligi, ale drużyna kierowana przez Urszulę Świerczek i Beatę Wyrobę nie poradziła sobie w niełatwych rozgrywkach. Klub po słabym sezonie zajął ostatnie miejsce w tabeli i zakończył występy ze świadomością ponownego powrotu na trzecioligowe parkiety.
Pomysł na zbudowanie niemal od podstaw nowej drużyny zrodził się w głowie Piotra Górnikiewicza, który dzisiaj prowadzi w Tarnowie własną firmę, a niegdyś przez kilkanaście lat trenował siatkówkę w Tarnovii. – Postanowiłem odbudować drugoligową drużynę, ponieważ chcę pokazać mieszkańcom Tarnowa, że siatkówka to sport estetyczny, dynamiczny i masowy, który może być uprawiany wszędzie i przez wszystkich – mówi Górnikiewicz, który szybko przystąpił do działania i został nowym prezesem „Jedynki”.
Wkrótce okazało się, że drużyna nie powróci jednak do III ligi, bo dzięki porozumieniu z Częstochowianką, która boryka się z dużymi problemami finansowymi, „Jedynka” otrzymała drugoligową licencję. Na tym bynajmniej się nie skończyło. – Poszukiwanie wsparcia przyniosło skutek, bo udało się pozyskać poważnych, stabilnych i wiarygodnych partnerów, na czele z Polskim Konsorcjum Chemicznym – mówi prezes klubu.
Siatkarki w drugoligowym sezonie będą więc występować jako PKCh PWSZ Jedynka Tarnów, co wynika też ze współpracy nawiązanej z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową. Pozyskanie sponsorów oraz zdobycie drugoligowej licencji zapewniło komfortową sytuację organizacyjno‑finansową klubu. Istotą sportu jest jednak odpowiedni zespół, jego więc też postanowiono zbudować od nowa…
Nowym trenerem drużyny został Bogdan Dudek – bardzo doświadczony szkoleniowiec, jeszcze niedawno związany z UKS‑em I LO Łańcut. – Przyszedłem do drużyny, kiedy były już nowe zawodniczki. Dostałem więc propozycję upieczenia ciasta, które tak naprawdę było gotowe – mówi Dudek. – Na szczęście okazało się, że z kilkoma zawodniczkami miałem już do czynienia, a w drużynie są też trzy moje wychowanki..
Skład „Jedynki” został radykalnie zmieniony. Większość zawodniczek sprowadzono z pobliskich drugoligowych klubów, w tym z krakowskiej Wisły, która w poprzednim sezonie wywalczyła awans do I ligi. Ze starego składu drużyny zostało tylko kilka najbardziej utalentowanych zawodniczek, zaś młode tarnowskie siatkarki UKS‑u jako rezerwy pierwszego zespołu mają od nowego sezonu występować w IV lidze. Kapitanem nowej drużyny została 20‑letnia Aleksandra Stachowicz, która w poprzednim sezonie grała w Wiśle Kraków.
Nowy zespół wraz z nowym trenerem ma za sobą niełatwy okres przygotowawczy. – Skład jest bardzo zmieniony, siatkarki pochodzą z różnych klubów. Nie można było więc skupić się na treningu stricte siatkarskim, bo trzeba było zadbać o integrację zawodniczek. Nie jest łatwo połączyć charaktery tylu młodych dziewczyn, ale na szczęście z ich strony nie brakuje dobrej woli – mówi trener Bogdan Dudek.
Drugoligowe rozgrywki nie są łatwe, dlatego trener zachowawczo wypowiada się o przyszłym sezonie. – Mamy wielu mocnych i doświadczonych rywali, którzy wywalczyli ostatnio wiele tytułów, jak chociażby niedawne akademickie mistrzostwo Polski, zdobyte przez siatkarki Karpat Krosno, z którymi zagramy w pierwszym meczu sezonu. Trudno precyzyjne określić miejsce w tabeli, które chcemy zająć. Podstawowy cel to na pewno pozycja w środku tabeli, a każde wyższe miejsce będzie sukcesem – dodaje Dudek.
Jednym z głównych celów drużyny jest też udowodnienie tarnowianom, że siatkówka może się podobać. – Chcemy grać efektownie i ładnie dla oka po to, żeby ściągnąć na trybuny kibiców, napędzać koniunkturę. Chcemy zachęcać młodych ludzi do przychodzenia na treningi – mówi Aleksandra Stachowicz. Jej słowa potwierdzają także działania zarządu klubu, który niedawno zorganizował w Tarnowie spotkanie młodzieży z Marcinem Możdżonkiem i Sebastianem Świderskim, podczas którego promowano siatkówkę.
O prawdziwej sile PKCh PWSZ Jedynki Tarnów kibice przekonają się w trakcie sezonu. Mecz inaugurujący rozgrywki odbędzie się już w sobotę w hali TOSiR‑u, a rywalem tarnowianek będzie zespół PWSZ Karpaty MOSiR Krosno.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o