Zapisały się w historii

0
53
Spełniły się marzenia wielu kibiców i w przyszłym sezonie tarnowskie siatkarki zagrają na bezpośrednim zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce | fot. Piotr Goryjowski

To największy drużynowy sukces w najnowszej historii lokalnej siatkówki i zarazem nawiązanie do czasów jej świetności, bo tarnowskie drużyny przed laty występowały już na tym poziomie rozgrywkowym.
Na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce siatkarki tarnowskich klubów występowały już dawno, bo w okresie powojennym. Od lat 50. przez kilka sezonów regularnie grała tam ekipa Tarnovii, która wówczas osiągała niemałe sukcesy (mogła poszczycić się m.in. zdobyciem Pucharu Polski Juniorek), a w kolejnej dekadzie wystąpiła nawet w turnieju kwalifikacyjnym, w którym otarła się o awans do siatkarskiej ekstraklasy. Paniom próbowali dorównać panowie i na zapleczu najwyższej ligi epizodycznie występowały jeszcze męskie drużyny Tarnovii i Unii.
Zresztą siatkówka w Tarnowie długo miała się nieźle, o czym świadczy fakt, że z powodzeniem uprawiano ją w różnych klubach w żeńskim i męskim wydaniu – nie tylko na poziomie seniorskim, ale przede wszystkim młodzieżowym. Oprócz już wspomnianych klubów po wojnie dobrze radziła sobie ekipa Metalu Tarnów, a potem prym wiodła drużyna MKS-u Tarnów, która zdobyła m.in. Mistrzostwo Polski Młodzików. Nie brakowało wówczas zaangażowanych trenerów i wychowanków tarnowskich klubów, którzy trafiali do zespołów z wyższych lig, robili indywidualne kariery.
Jednak w ostatnim czasie tak kolorowo już nie było. Wprawdzie sukcesy wciąż odnosili pojedynczy sportowcy wywodzący się z siatkarskich klubów z Tarnowa (jak choćby Agata Mróz, reprezentantka Polski i dwukrotna mistrzyni Europy), ale pod względem drużynowym tarnowska siatkówka podupadała, drużyn i możliwości treningów było mniej, a lokalne kluby występowały co najwyżej w III lidze.
Wszystko zmieniło się w 2011 roku, gdy zespół z klubu UKS „Jedynka” Tarnów (który od lat 90. funkcjonuje przy I Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie) awansował do II ligi. Co prawda siatkarki szybko z niej spadły, ale wkrótce zespół przejął nowy właściciel i doprowadził do ponownego startu na drugoligowych parkietach. Nowy klub z czasem zaczął funkcjonować pod szyldem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, w jego wspieranie zaangażowali się lokalni sponsorzy, a hala uczelni wypełniała się kibicami po brzegi. Włodarze „Jedynki” zapowiadali, że docelowo chcą, aby zespół awansował do I ligi. Pierwsze sezony łatwe nie były, bo najpierw trzeba było walczyć o utrzymanie na drugoligowym poziomie, ale z czasem tarnowianki dokonywały postępów, zajmowały wyższe miejsca na koniec rozgrywek i w efekcie stały się nawet jednymi z kandydatek do awansu.
Już w poprzednim sezonie zabrakło niewiele. Tarnowianki po raz pierwszy dostały się wówczas do turnieju finałowego, w którym zajęły trzecie miejsce. Początkowo awansować miały dwie ekipy, ale z powodu reorganizacji w rozgrywkach Polski Związek Piłki Siatkowej zaproponował grę w I lidze także „Jedynce”. Klub w krótkim czasie nie był jednak w stanie zapewnić sobie odpowiedniego budżetu, który pozwalałby funkcjonować na wyższym szczeblu rozgrywkowym, więc z propozycji musiał zrezygnować.
Przed tym sezonem zapowiadano, że awans do wyższej ligi to główny cel drużyny, a włodarze tarnowskiego klubu już wcześniej zaczęli czynić starania, aby w przypadku sukcesu wymogi finansowe ponownie nie okazały się problemem. Aktualnie trwa więc najgorętszy okres, bo klub we współpracy ze sponsorami i partnerami musi skompletować budżet, który pozwoli dobrze zaprezentować się na pierwszoligowym poziomie. „Jedynka” zachęca zarazem do współpracy wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby wesprzeć drużynę w debiutanckim sezonie, bo ten z pewnością nie będzie łatwy.
W składzie ekipy Grupy Azoty PWSZ Tarnów, która nawiązała do najlepszych lat z historii tarnowskiej siatkówki, występowały w tym sezonie: Małgorzata Barszcz, Maja Bodzęta, Natalia Cieśla, Magdalena Dynarowicz, Ewelina Dyrek, Paulina Filipowicz, Aleksandra Kaczyńska, Patrycja Lipińska, Joanna Mazurkiewicz, Oliwia Michalak, Joanna Mokrzycka, Adrianna Sobczak, Sandra Szychowska oraz kapitan Sabina Podlasek. Szkoleniowcem klubu jest Michał Betleja, jego asystentem Michał Madejski, a trenerem przygotowania fizycznego Mateusz Michalik.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o