Zwycięstwo w Opolu, przegrana w Szczyrku

0
32
Siatkowka GA PWSZ 1743

W sobotę w Szczyrku, tarnowianki uległy 0:3 tamtejszej Szkole Mistrzostwa Sportowego. W najbliższą sobotę tarnowianki przed własną publicznością zmierzą się z AZS‑em AWF Warszawa.
W tym sezonie popularna „Jedynka” po raz pierwszy w historii klubu występuje na pierwszoligowych parkietach. Tarnowianki przed ubiegłotygodniowymi spotkaniami miały już za sobą niejako dwie inauguracje – pierwszy w sezonie wyjazdowy mecz z MKS‑em Kalisz, następnie pierwsze spotkanie we własnej hali z Karpatami Krosno. Obydwa mecze tarnowianki jednak przegrały, więc do dopełnienia ligowego debiutu brakowało im jeszcze odniesienia historycznego zwycięstwa na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce.
W minionym tygodniu podopieczne trenera Betleji miały dwie szanse na przełamanie. Najpierw w środę w ramach 3. kolejki zmierzyły się z drużyną UNI Opole, która także ma status beniaminka. Pierwszy set środowego pojedynku zapowiadał wyrównane spotkanie, choć ostatecznie padł łupem tarnowianek, które zwyciężyły 25:23. W drugiej partii jednak różnica między dwiema drużynami była już większa, a „Jedynka” zwyciężyła pewniej rezultatem 25:18. Potem tarnowianki nie zdołały kontynuować passy w trzecim secie, w którym po grze na przewagi gospodynie zwyciężyły 27:25. Podopieczne trenera Betleji zmobilizowały się jednak i nie pozwoliły doprowadzić do tie‑brea­ku, bo w czwartym secie triumfowały 25:19 i w rezultacie mogły cieszyć się z wygranej meczu 3:1.
„Jedynka” tym samym przełamała się i odniosła pierwsze historyczne zwycięstwo na zapleczu najwyższej klasy. Drużyna z Tarnowa na tym jednak nie zamierzała poprzestać, a kolejnym celem było zdobycie punktów w następnym wyjazdowym meczu rozgrywanym trzy dni później.
W ubiegłą sobotę tarnowianki udały się do Szczyrku na spotkanie 4. kolejki z drużyną reprezentującą tamtejszą Szkołę Mistrzostwa Sportowego. „Jedynka” zmierzyła się z rywalem zaliczanym do grona klubów, które mają walczyć o utrzymanie. Ostatecznie jednak w sobotę przedmeczowe nadzieje szybko zweryfikowało boisko, bo złożona z młodych zawodniczek ekipa SMS‑u PZPS Szczyrk wyraźnie górowała nad tarnowiankami.
Już pierwszy set okazał się bolesną dla gości konfrontacją oczekiwań z rzeczywistością – tarnowianki źle rozpoczęły spotkanie i uległy 14:25. W drugim secie gospodynie bez większych problemów wygrały 25:19. W trzecim secie tarnowianki wprawdzie poprawiły się, lecz mimo tego nie zdołały odwrócić losów spotkania, bo prowadzące zawodniczki ze Szczyrku nie straciły koncentracji, jak to w wielu przypadkach bywa, dzięki czemu zwyciężyły 25:23, a w całym, szybko rozegranym meczu zasłużenie triumfowały 3:0.
Po ubiegłotygodniowych wojażach siatkarki Grupy Azoty PWSZ wróciły więc do Tarnowa z debiutanckim zwycięstwem odniesionym w Opolu, ale równocześnie z niezadowoleniem po bardzo słabej postawie w Szczyrku, gdzie zawodniczki zawiodły indywidualnie i zespołowo. W efekcie w pierwszoligowej tabeli „Jedynka” zajmuje obecnie przedostatnie miejsce.
Tarnowianki w ligowym zestawieniu wyprzedzają obecnie tylko ekipę AZS‑u PWSZ Warszawa, która także jest beniaminkiem, a jako jedyna drużyna nie wygrała dotychczas żadnego meczu. I to właśnie zamykające stawkę warszawianki będą najbliższym rywalem zespołu trenera Betleji w ramach zbliżającej się 5. kolejki. W najbliższą sobotę tarnowianki podejmą siatkarki AZS‑u PWSZ przed własną publicznością, która – w kontekście poziomu sportowego rywala – ma prawo oczekiwać drugiego w tym sezonie zwycięstwa gospodyń, a zarazem pierwszego, które tarnowianki mogą odnieść we własnej hali.