Prymakowska druga we Włoszech

0
67
prymakowska druga
REKLAMA

Marcialonga to długodystansowy bieg narciarski, który od 1971 roku odbywa się w ostatnią niedzielę stycznia w prowincji Trydent w północno‑wschodnich Włoszech, a obecnie należy do cyklu Worldloppet. To najdłuższy i największy włoski maraton narciarski, a także jeden z największych na świecie, w którym biorą udział tysiące biegaczy z całego globu. Ścigają się techniką klasyczną nie tylko na tradycyjnej 70‑kilometrowej trasie, ale także na 45‑kilometrowym dystansie Marcialonga Light.
W tym roku odbyła się 45. edycja imprezy, w której po raz piąty wystartowała Barbara Prymakowska. Tarnowianka pobiegła na krótszym dystansie, który prowadził z miejscowości Moena do Predazzo. 75‑letnia biegaczka pokonała trasę z czasem 5.35.17, dzięki czemu była druga w swojej kategorii wiekowej K70, w której wyprzedziła młodsze rywalki z Włoch, Danii i Szwecji. Szybsza od tarnowianki okazała się tylko 74‑letnia Liudmila Kolobanova z Rosji.
– Prawdopodobnie po raz ostatni przebiegłam Marcialongę, dlatego cieszę się z wyniku osiągniętego w trudnych warunkach śniegowych – mówi Prymakowska. – Trasa tego biegu jest bardzo wymagająca, zwłaszcza wtedy, gdy trzeba wspinać się ponad 20 kilometrów w tłoku, uliczkami włoskich miasteczek. Nie brakuje też ostrych zjazdów, gdy ślizgamy się prawie po lodzie. Na szczęście mam doświadczenie na nartach zjazdowych, więc mogłam je wykorzystać.
Dla 75‑letniej tarnowskiej biegaczki pokonanie dystansu we Włoszech było okazją nie tylko do sportowej rywalizacji, ale też do przygotowań związanych z nadchodzącym startem w jeszcze bardziej prestiżowym Biegu Wazów. To najstarszy, najdłuższy i największy bieg narciarski na świecie, który co roku w pierwszą niedzielę marca odbywa się w Szwecji na 90‑kilometrowej trasie.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o