Rekord, którego miało nie być

0
68
Prymakowska rekord

Tam okazało się, że bez przygotowania i zamiaru o ponad pół minuty pobiła dotychczasowy rekord Polski. Teraz Prymakowską czekają treningi i starty przed najważniejszymi w sezonie zawodami szczebla mistrzostw Europy i świata weteranów.
Letni okres Barbara Prymakowska już tradycyjnie spędza na różnego rodzaju trasach biegowych, biorąc udział w maratonach, półmaratonach czy biegach górskich. Pod koniec czerwca wystartowała m.in. w Wyszehradzkim Ultramaratonie „Twierdza Przemyśl”, w którym – jako najstarsza uczestniczka – w trudnych warunkach przy wysokiej temperaturze pokonała 55 kilometrów trasy.
Tydzień po wyczerpującym biegu Prymakowska nie planowała kolejnego startu, ale ostatecznie zmieniła zdanie i zdecydowała się wziąć udział w XXVII Mistrzostwach Polski Weteranów Lekkiej Atletyki. Zawody odbyły się na początku lipca na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie w ramach jubileuszu 90‑lecia AWF‑u. Tarnowianka do nich się nie przygotowywała, ale w biegu na dystansie 10 kilometrów spisała się znakomicie i ostatecznie dobiegła do mety z czasem 51,25 minuty, ustanawiając tym samym nowy rekord Polski w kategorii K70.
– Nie spodziewałam się tego rekordu, bo miałam w ogóle w mistrzostwach nie startować. Po pierwsze byłam zmęczona po trudnym starcie w Przemyślu, a po drugie nie lubię biegać kółek na stadionie po nawierzchni tartanowej i ostatni raz ten dystans w taki sposób pokonywałam na mistrzostwach świata w Lahti kilka lat temu – relacjonuje Prymakowska. – Postanowiłam jednak wystartować w Krakowie, żeby się raz jeszcze sprawdzić, choć brakowało mi świeżości. Na ostatnim kółku dałam z siebie wszystko, ale sądziłam, że czas będzie gorszy o kilka minut. Dlatego zdziwił mnie wynik, a potem informacja od organizatorów, że na dodatek jest to nowy rekord Polski.
Tarnowska weteranka biegów skończy w tym roku 74 lata, a w biegu na 10 kilometrów w kategorii K70 o ponad pół minuty poprawiła ośmioletni rekord należący do Zofii Turosz, która uzyskała go jako 71‑latka. Co więcej, Prymakowska w Krakowie pobiegła szybciej niż na Mistrzostwach Świata Weteranów w Lahti, gdzie przed laty startowała w kategorii K65 i z gorszym czasem zdobyła wówczas brązowy medal. Prymakowska wraz z upływem lat biega więc jeszcze szybciej, a potwierdzeniem jej wysokiej formy były też kolejne lipcowe zawody – X Międzynarodowy Bieg Górski Limanowa Forrest, w którym tarnowianka uplasowała się na 3. miejscu w niższej kategorii wiekowej K60.
Barbara Prymakowska nie zatrzymuje się, bo kluczowe starty w tym sezonie dopiero przed nią. W najbliższych tygodniach tarnowianka weźmie udział m.in. w Półmaratonie Wadowickim i w Biegu Popradzkim, które mają być przygotowaniem do sierpniowych Mistrzostw Polski Weteranów w Biegu Górskim. Potem we wrześniu na Słowacji Prymakowska wystartuje w Mistrzostwach Europy Weteranów w Biegu Górskim oraz następnie w Mistrzostwach Europy Weteranów w Maratonie, które również w tym roku we wrześniu odbędą się we Wrocławiu.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o