Różański ciągle najlepszy

0
116
Mateusz Różański, reprezentant AZS tarnowskiej PWSZ, oddał w Sieradzu skok na odległość 7,65 metra zdobywając złoty medal i tytuł mistrza Polski | fot. Artur Gawle

W ubiegłą sobotę i niedzielę na stadionie w Sieradzu najlepsi krajowi lekkoatleci w swoim przedziale wiekowym (urodzeni w latach 1996‑1998) rywalizowali w 35. edycji Mistrzostw Polski U23. Wśród ponad pół tysiąca uczestników były m.in. młode gwiazdy polskiej lekkiej atletyki – biegaczka Ewa Swoboda (mistrzyni Europy do lat 23 w sprincie), kulomiot Konrad Bukowiecki (halowy mistrz Europy z Belgradu i złoty medalista mistrzostw kontynentu do lat 23) czy rzucająca oszczepem Maria Andrejczyk (czwarta zawodniczka igrzysk w Rio de Janeiro).
W doborowym towarzystwie znajdował się także Mateusz Różański. Reprezentant akademickiego klubu tarnowskiej PWSZ, który w tym sezonie zdominował krajową rywalizację w skoku w dal, był w Sieradzu faworytem w swojej konkurencji. Oczekiwań nie zawiódł.
Podopieczny trenera Jarosława Wałaszka zmagania rozpoczął od dwóch spalonych prób, ale w trzeciej serii oddał skok na odległość 7,65 metra. Później tego rezultatu już nie poprawił. Uzyskany wynik pozwolił mu jednak zdobyć złoty medal i tytuł mistrza Polski.
Różański zwyciężył konkurencję skoku w dal ze sporą przewagą. Bartosz Chojnowski z Białegostoku, który zajął 2. miejsce, skoczył w najlepszej próbie 7,47 metra, a uplasowany na 3. pozycji Mateusz Jopek z Wrocławia zdobył brąz wynikiem 7,44 metra. Ponadto w skoku w dal PWSZ reprezentował Damian Tarczoń, który skoczył 7,06 metra. Był to najlepszy wynik tarnowianina w tym sezonie, który pozwolił mu zająć ostatecznie 5. miejsce.
Lekkoatleci z Tarnowa startowali jeszcze w trzech innych konkurencjach, ale medali nie zdobyli. W biegu na 400 metrów Michał Opocki zajął 16. miejsce, a Mateusz Jewuła 18. pozycję. Sztafeta 4×100 metrów (z Różańskim, Tarczoniem, Jewułą i Michałem Brylem w składzie) uplasowała się na 5. lokacie, a sztafeta 4×400 metrów (w której wystartowali Jewuła, Bryl, Opocki i Grzegorz Ungar) dobiegła ostatecznie na 9. miejscu.
Złoty medal Mateusza Różańskiego w skoku w dal to już kolejny sukces, który wojniczanin osiągnął w tym sezonie w kluczowych startach. Lekkoatleta w lutym w Toruniu zwyciężył bowiem w Halowych Mistrzostwach Polski Seniorów (choć miał dopiero 19 lat i debiutował w zawodach seniorskich), a w maju triumfował w Mistrzostwach Polski Akademickich Związków Sportowych.
Dotychczasowe sukcesy w kategoriach juniorskich i seniorskich, a także długości skoków uzyskiwane przez Mateusza Różańskiego sprawiają, że mimo młodego wieku już teraz uważany jest za najlepszego skoczka w dal w historii tarnowskiej lekkiej atletyki.