Shihan upamiętniony

0
48
Gwizd tablica
REKLAMA

Wiesław Gwizd przez dekady z powodzeniem prowadził Tarnowski Klub Sportowy Karate Shinkyokushin. 21 czerwca 2016 roku zmarł niespodziewanie w wieku 58 lat. W tarnowskim środowisku sportowym szybko pojawiły się starania, aby upamiętnić karatekę, który w mieście był darzony dużym szacunkiem. W efekcie na wniosek radnych Romana Korczaka i Piotra Górnikiewicza we wrześniu ubiegłego roku rada miasta jednomyślnie podjęła uchwałę o nadaniu hali widowiskowo‑sportowej przy ul. Krupniczej imienia Shihana Wiesława Gwizda. W tym obiekcie właśnie ceniony karateka przez lata szkolił swoich podopiecznych.
W ubiegłą sobotę w hali TOSiR‑u odsłonięto tablicę, która upamiętnia Wiesława Gwizda. Wykonał ją tarnowski rzeźbiarz Dominik Krawiec. Odsłonięcia dokonały Barbara i Adrianna Gwizd, żona i córka Shihana, a także Marek Baran, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Tarnowa oraz Remigiusz Karpiński, prezes Polskiej Federacji Karate Shinkyokushin. W uroczystości wzięli udział członkowie rodziny, przyjaciele i wychowankowie karateki, przedstawiciele samorządu oraz zaproszeni goście.
– Wiesław Gwizd był znanym, cenionym, podziwianym, lubianym i budzącym zaufanie, ale przede wszystkim dobrym i skromnym człowiekiem – mówił Janusz Wdowiak, obecny prezes Tarnowskiego Klubu Sportowego Kyokushin Karate. – Dzięki wielkiej determinacji, ambicji i pracowitości dołączył do grona mistrzów, zdobywając po kilkunastu latach treningów swój pierwszy czarny pas. Największym potwierdzeniem jego doskonałej techniki, wielkiej siły i niezwykłej osobowości było zdanie trudnego egzaminu na 5. dan w Japonii w 2011 roku.
Po odsłonięciu tablicy w hali TOSiR‑u odbył się pokaz karate oraz uroczysty trening pamięci, w którym uczestniczyło pół setki karateków. W trakcie wszystkich tych wydarzeń nie brakowało wspomnień o Shihanie, który został zapamiętany jako prawdziwy sportowiec, znakomity trener, autorytet i wychowawca pokoleń tarnowskich karateków.
Wiesław Gwizd urodził się 17 sierpnia 1958 roku w Szczucinie. Karate zaczął trenować w sekcji, która w 1977 roku została utworzona przy Towarzystwie Krzewienia Kultury Fizycznej w Tarnowie. Przerwał treningi, gdy trafił do wojska, a po powrocie okazało się, że sekcja ma problemy z funkcjonowaniem, bo brakuje instruktorów. Gwizd sam ukończył więc potrzebne kursy i zajął się szkoleniem, a w 1988 roku doprowadził ostatecznie do powstania Tarnowskiego Klubu Sportowego Karate, którego prezesem i głównym instruktorem pozostał do śmierci.
Shihan przez dekady rozwijał klub i z powodzeniem szkolił w Tarnowie karateków, a wśród jego wychowanków byli członkowie kadry narodowej, medaliści mistrzostw Polski i Europy. Dał się też poznać w lokalnym środowisku jako aktywista i działacz społeczny, członek wielu organizacji i stowarzyszeń, instruktor walki policyjnej, który szkolił również tarnowskich funkcjonariuszy straży miejskiej. Jego praca była wielokrotnie doceniania. Otrzymał m.in. Srebrny Krzyż Zasługi, Złotą Odznakę Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, Złotą Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej” czy Złotego Dukata dla zasłużonych dla Tarnowa. Uhonorowali go także nasi Czytelnicy, przyznając Srebrną Różę w plebiscycie TEMI.
Wiesław Gwizd nie tylko szkolił innych, ale i sam się rozwijał. Po kilkunastu latach treningów zdobył swój pierwszy czarny pas, na którym pojawiały się potem kolejne złote pagony. Tytuł Shihana (czyli „profesora karate”) otrzymał w 2011 roku, gdy zdał egzamin na 5. dan w japońskim ośrodku przy górze Fuji podczas Światowego Seminarium Karate. Charakteryzowała go wybitna technika.
Dokonania sprawiły, że Shihan został autoryzowanym przedstawicielem Światowej Organizacji Karate w Polsce, członkiem zarządu Polskiej Federacji Karate Shinkyokushin, przewodniczącym komisji ds. etyki i członkiem komisji ds. nadawania stopni. Pracował jako sędzia klasy międzynarodowej, a o jego determinacji i chęci ciągłego rozwoju świadczy fakt, że kilka miesięcy przed śmiercią jako jedyny w Polsce instruktor stylu kyokushin zdobył uprawnienia trenera klasy mistrzowskiej.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o