Dobry rok lekkoatletów

0
128
Walaszek
REKLAMA

Sezon letni za nami, proszę opowiedzieć o jego plusach i minusach…
Sportowo to był dobry rok. Na pewno dużym plusem tego sezonu jest liczba medali zdobyta przez lekkoatletów naszego klubu. Dwa złote medale Mistrzostw Europy Osób Niepełnosprawnych zdobył podopieczny trenera Piotra Kuczka, Michał Derus, w biegach na 100 i 200 metrów. Kolejny wielki sukces to zdobycie srebrnego medalu Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych we Wrocławiu mojego podopiecznego Kamila Knapika, który w biegu na 400 m przez płotki ustanowił bardzo dobry rekord życiowy 53,20. Siedem medali z Mistrzostw Polski AZS Juniorów w Białej Podlaskiej przywieźli kolejni moi zawodnicy: Magdalena Żurowska brązowy medal w 400 m przez płotki i brąz w sztafecie 4×400, Gabriela Bieda brązowy medal w 100 m przez płotki i brązowy w sztafecie 4×400 m, Dominika Gąsiorowska srebrny medal w 2000 m przez przeszkody i brąz w sztafecie 4×400, Weronika Brachucy brąz w sztafecie 4×400, Kamil Knapik złoto w 400 m przez płotki, brąz w 110 m przez płotki i brąz w sztafecie 4×100, Bartosz Jarmuła, Radosław Latawski i Kamil Jonak brąz w sztafecie 4×100. I na koniec sześć medali Akademickich Mistrzostw Polski podopiecznych trenera Piotra Kuczka.
Oprócz tego sukcesem jest pozyskanie partnera naszej sekcji, czyli Grupy Azoty, dzięki któremu osiągnęliśmy tak wiele. Oczywiście jako klub otrzymujemy też dotację ze środków miejskich na sport dzieci i młodzieży oraz sport kwalifikowany i za tę pomoc bardzo dziękujemy.
Minusy to brak bazy treningowej. Proszę sobie wyobrazić, że na treningi zmuszeni byliśmy jeździć do Krakowa czy Rzeszowa, bo niestety w Tarnowie nie ma warunków, brak jest bieżni tartanowej, a to teraz jest konieczne do osiągania wysokich rezultatów. Jesteśmy chyba jedynym byłym miastem wojewódzkim w Polsce, które nie posiada stadionu tartanowego. Klubu niestety nie stać na budowę takiego obiektu.
Co słychać zatem z projektem budowy stadionu lekkoatletycznego na bazie obiektów Błękitnych?
Z tego, co wiem, planowana jest budowa stadionu lekkoatletyczno – piłkarskiego na stadionie Błękitnych. Tylko jest to inwestycja zaplanowana na kilka lat i tak naprawdę nie wiemy, kiedy będzie można tam trenować. Ja bardzo chcę, aby powstała wreszcie w Tarnowie bieżnia lekkoatletyczna, tylko czy to musi być stadion z takim rozmachem? Obecnie wykonanie bieżni tartanowej, ośmiotorowej, okólnej, na której mogą być rozgrywane zawody rangi mistrzostw Polski, to koszt ok. 2 mln zł. Ministerstwo sportu przeznacza na budowę Orlików lekkoatletycznych 50%. Czy nie warto byłoby wyłożyć 1 mln zł i mieć w ciągu roku stadion z bieżnią tartanową? Myślę tu oczywiście o obiekcie w Mościcach, który już dawno popadł w ruinę i który trzeba ratować. Taki obiekt na pewno tętnił będzie życiem.
Czy młodzież w Tarnowie garnie się do lekkiej atletyki?
Myślę, że właśnie brak obiektu lekkoatletycznego powoduje mniejsze zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży lekką atletyką. Nie narzekam na brak dzieci, bo chętni są, ale wiadomo, jest to sport indywidualny i kosztuje to sporo wyrzeczeń, pracy treningowej i cierpliwości. Wszystkich do lekkiej nie ściągniemy, bo na siłę to nie ma sensu – dzieci muszą mieć radość i przyjemność z trenowania wybranej przez siebie dyscypliny.
Jakie działania są podejmowane, aby zachęcić dzieciaki do królowej sportu?
Już od dziewięciu lat prowadzone jest szkolenie lekkoatletyczne w szkole, w której jestem nauczycielem wychowania fizycznego i trenerem, czyli Zespole Szkół Sportowych w Mościcach. W gimnazjum powstają tam klasy o profilu sportowym z lekką atletyką. Młodzież ma treningi 4‑5 razy w tygodniu po lekcjach na obiektach TOSiR w Mościcach. Oprócz tego organizujemy różnego rodzaju zawody na stadionie i w hali, podczas których zachęcamy do treningów. Od września tego roku ruszył program MULTI SPORT pod kątem lekkiej atletyki na poziomie szkoły podstawowej. W Tarnowie program ten realizowany jest w Szkole Podstawowej nr 3 i zajęcia prowadzi Marzena Szeląg. W Szkole Podstawowej nr 20 w Mościcach zajęcia prowadzi Ewa Jarmuszkiewicz. Są to zajęcia całkowicie bezpłatne. Oprócz tego w hali PWSZ w Tarnowie w soboty od godz. 11 odbywają się treningi – kto chce, może przyjść zobaczyć i spróbować swoich sił.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments