Moda na lekką atletykę

0
29
REKLAMA


Jaki jest stan posiadania tarnowskiej lekkiej atletyki?

Mamy w tej chwili trzy działające w mieście sekcje: mój Młodzieżowy Ludowy UKS, Unię, którą prowadzi Jarosław Wałaszek, i działającą od tego roku sekcję AZS PWSZ, w której pracuje Piotr Kuczek.
A jak ocenia Pan bazę do uprawiania tej dyscypliny sportu. Czy gdybym na przykład chciał trenować w Tarnowie skok o tyczce, czy rzut młotem miałbym takie możliwości?
Niestety, nie miałby Pan żadnych szans, nie mamy po prostu na to warunków. Nasza baza jest fatalna. Trudno nawet mówić o profesjonalnych skoczniach czy rzutniach w sytuacji, kiedy nie mamy nawet rzeczy tak podstawowej jak tartanowa bieżnia. To jest zresztą problem całej Małopolski. Proszę sobie wyobrazić, że w całym województwie jest tylko jedna taka bieżnia w Krakowie, a sam dużo mniejszy od Tarnowa Mielec ma obecnie dwa obiekty z tartanem. Przykre…
I nie ma żadnych szans, aby w Tarnowie taka bieżnia się znalazła?
Wygląda na to, że nie ma. Był taki projekt kiedy ministrem sportu był pan Drzewiecki – budowy obiektów lekkoatletycznych dla młodzieży na wzór piłkarskich „Orlików”. Mieliśmy już nawet konkretny projekt powstania takiego stadionu na bazie „Błękitnych” – osiem torów, stadion treningowy na górnym boisku. Niestety, ta idea upadła. Niedawno grupa trenerów była na spotkaniu z wiceprezydent Tarnowa, panią Latałową. Dowiedzieliśmy się, że nie ma pieniędzy, aby w najbliższym czasie taki lekkoatletyczny, nowoczesny obiekt mógł powstać w mieście.
A jaki byłby koszt powstania takiego obiektu?
Myślę, że około 4 milionów złotych z zapleczem.
Co zatem udaje się zdziałać bez profesjonalnej lekkoatletycznej bazy?
Przez ostatni rok realizowaliśmy skierowany do dzieci i młodzieży projekt pod nazwą „Talent LA”, którym objęliśmy powiaty: tarnowski, brzeski oraz dąbrowski. W jego ramach prowadziliśmy szkolenie, organizowaliśmy zawody, uczniowie szkół podstawowych rywalizowali w czwórboju lekkoatletycznym. Najlepsi pojechali w nagrodę na finałowe zawody do Łodzi. Chciałbym przypomnieć, że w ubiegłorocznej edycji w klasyfikacji zespołowej zajęliśmy w tych zawodach pierwsze miejsce. Popularnością cieszyły się także biegi przełajowe, tutaj także mieliśmy swoich przedstawicieli w ogólnopolskich finałach, które odbyły się w Wolborzu koło Piotrkowa Trybunalskiego. Te starty przyniosły nam sporo sukcesów. Bardzo się cieszę, że młodzież pomimo nie najlepszych warunków chce uprawiać lekką atletykę, że możemy liczyć na pomoc w prowadzeniu naszej działalności ze strony chociażby starostwa powiatowego czy rodziców. Była z nami w ostatnim czasie także firma PGNiG, ale niestety dostałem informację, że w przyszłym roku już nas wspierać nie będzie. Szkoda…
Najbliższe plany tarnowskich lekkoatletów?
W okresie świąteczno‑noworocznym z grupą zawodników wyjeżdżamy na krótkie zgrupowanie do Jodłówki Tuchowskiej, natomiast w ferie zimowe kadra województwa wyjedzie na obóz do Muszyny. A jeżeli chodzi o dalsze plany, to w przyszłym roku na pewno będziemy kontynuowali program „Talent LA”. Bardzo chciałbym, aby objął on jeszcze większą grupę dzieciaków, aby powstało więcej grup treningowych. W tym celu chciałbym stworzyć większe możliwości dla nauczycieli, aby mogli na specjalnych kursach zdobyć uprawnienia instruktorskie. Marzy mi się, aby wytworzyć wśród młodych ludzi modę na lekka atletykę i do tego będziemy dążyli.
Na zakończenie chciałbym zapytać, co słychać u wywodzących się z Tarnowa lekkoatletów, członków kadry narodowej: Agnieszki Ligięzy i Rafała Ostrowskiego. Agnieszka była kandydatką do startu na Igrzyskach Olimpijskich, ale ostatecznie do Londynu nie pojechała…
I wiem, że mocno to przeżyła. Ale nadal mocno pracuje u trenera Nowaka w AZS Kraków. Z Londynem jej nie wyszło, ale będzie jeszcze miała okazję udowodnić swoją wartość i przydatność dla sprinterskiej drużyny reprezentacyjnej. Natomiast Rafał przeniósł się z AZS Katowice, gdzie ostatnio trenował, do Tarnowa, nadal jest w kadrze, a będąc na miejscu, pomaga nam w różnych pracach organizacyjnych.
Rozmawiał Robert Noga

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o