Student z Tarnowa siódmy na świecie

0
88
Kolarstwo Topor

W składzie kolarskiej, akademickiej reprezentacji Polski znalazł się Michał Topór, niespełna 21‑letni student drugiego roku kierunku automatyka i robotyka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, a także zawodnik drużyny kolarskiej Superior Zator Racing Team. Tarnowianin pojechał do Portugalii wraz z narodową kadrą, ponieważ w maju zdobył srebrny medal w Akademickich Mistrzostwach Polski w kolarstwie, które odbyły się na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie.
Podczas zmagań w Portugalii reprezentant akademickiego klubu tarnowskiej PWSZ wystąpił w ubiegłą środę w konkurencji górskiej – XCO cross country. Rywalizuje się w niej na specjalnie przygotowanej trasie, którą trzeba pokonać kilka razy.
Wyścig mężczyzn odbył się w Guimaraes pod Bragą z udziałem 29 kolarzy. Zwyciężył Erno Mccrae z Belgii (w czasie 1:17:04), a Michał Topór uplasował się ostatecznie na 7. miejscu (z czasem 1:23:38). To dobry rezultat, tym bardziej że nie wszyscy ukończyli rywalizację (jedni nie zmieścili się w limitach czasowych, inni rezygnowali w trakcie), a na trasie tarnowianin rywalizował z profesjonalnymi zawodnikami, którzy biorą udział choćby w Pucharze Świata w kolarstwie górskim.
Rezultat cieszy tym bardziej, że był to pierwszy start Topora w międzynarodowych zmaganiach studentów z całego świata. – Z krajowego debiutu Michał przywiózł wicemistrzostwo Polski, z międzynarodowego doskonałe 7. miejsce. Gratuluję mu wspaniałych wyników – mówi Wojciech Nowak, prezes AZS PWSZ Tarnów. – Patrząc na jego profesjonalizm i sportową ambicję, sądzę, że jeszcze nie raz usłyszymy o jego sukcesach.