Tarnowianie „na szóstkę” w Berlinie

0
85
Po raz kolejny swoją dominację w Europie potwierdził również Michał Derus (w środku). Tarnowski sprinter zwyciężył w biegach na 100 oraz 200 metrów, a nie przeszkodziła mu w tym nawet kontuzja stopy

Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy zgromadziły w Berlinie najlepszych niepełnosprawnych sportowców z całego kontynentu. Najliczniejsza była reprezentacja Polski, w której znaleźli się lekkoatleci Tarnowskiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych START.
Po raz kolejny na arenie międzynarodowej świetnie zaprezentowała się Joanna Mazur – niewidoma biegaczka, która startuje z przewodnikiem Michałem Stawickim. Ubiegłoroczna mistrzyni świata zdobyła we wszystkich startach aż cztery krążki, co było najlepszym indywidualnym wynikiem spośród reprezentantów Polski. Mazur stawała na najwyższym stopniu podium w biegach na 400 i 1500 metrów, a do tego dołożyła srebro na 200 metrów oraz brązowy medal na 100 metrów.
Po raz kolejny swoją dominację w Europie potwierdził również Michał Derus. Tarnowski sprinter zwyciężył w biegach na 100 oraz 200 metrów, a nie przeszkodziła mu w tym nawet kontuzja stopy, z którą boryka się w tym sezonie. Co więcej, Derus w swojej kategorii dwukrotnie ustanawiał nowy rekord europejskich mistrzostw – w pierwszym biegu dotarł na metę z czasem 10,77 sekundy, a drugi wyścig wygrał z czasem 22,38 sekundy.
Podczas berlińskich mistrzostw klub z Tarnowa reprezentował także Damian Ligęza, który debiutował w imprezie tej rangi. Miotacz medali nie zdobył, ale zaprezentował się z dobrej strony. W rzucie oszczepem zajął 6. miejsce, ustanawiając równocześnie rekord życiowy. Z kolei w konkursie pchnięcia kulą uplasował się ostatecznie na 8. miejscu.
Tarnowscy lekkoatleci dołożyli swoją cegiełkę do sukcesu całej kadry Polski, która po raz pierwszy w historii zwyciężyła w klasyfikacji medalowej europejskich mistrzostw. „Biało‑czerwoni” zdobyli łącznie 61 medali, w tym 26 złotych, 15 srebrnych i 20 brązowych. To dobry prognostyk w kontekście przygotowań do igrzysk paraolimpijskich, które w 2020 roku odbędą się w Tokio.
Warto dodać, że w Berlinie członkami kadry Polski byli nie tylko lekkoatleci START‑u, ale też ich trenerzy, którzy na co dzień pracują w tarnowskim klubie – Bartłomiej Tott oraz Piotr Kuczek.