Tarnowianin pojedzie BMW

0
68
Kosiniak wyscigi

27‑letni tarnowianin rozpocznie sezon w połowie maja, a wcześniej czekają go przygotowania do wymagających wyścigów.
Rok 2016 był dla Patryka Kosiniaka wyjątkowy, bo we wszystkich ośmiu rundach międzynarodowego pucharu Yamaha R6 Dunlop Cup nie schodził z podium (w tym wygrał trzy wyścigi), co finalnie zaowocowało triumfem w klasyfikacji generalnej cyklu. Tarnowianin zwyciężył w pucharze Yamahy jako pierwszy Polak w historii rywalizacji, która regularnie odbywa się od 1978 roku.
W minionym tygodniu rozstrzygnęła się przyszłość 27‑letniego motocyklisty. Kosiniak podpisał dwuletni kontrakt (z możliwością przedłużenia na trzeci sezon) z fabrycznym niemieckim zespołem Wilbers BMW Racing Team. Oznacza to, że w najbliższych sezonach wystartuje w Motocyklowych Mistrzostwach Niemiec klasy IDM Superbike, które obok brytyjskiej serii BSB są najbardziej prestiżowymi zawodami rangi krajowej (ale w międzynarodowej obsadzie), a w przeszłości wielu zawodnikom otwierały drzwi do startów w World Superbike czy nawet później MotoGP.
– Bardzo się cieszę, że moje ubiegłoroczne wyniki docenił jeden z czołowych niemieckich zespołów, proponując bardzo profesjonalny kontrakt, który daje szansę na walkę o czołowe pozycje w IDM Superbike – komentuje zadowolony Patryk Kosiniak. – Ścigałem się już w mistrzostwach Włoch klasy Superbike i wiem, że starty motocyklem o mocy 200 koni mechanicznych w mocnej, międzynarodowej stawce to bardzo duże wyzwanie, ale jestem na nie gotowy.
Tarnowianin w zbliżającym się sezonie usiądzie za kierownicą BMW S1000RR, a pojedzie na oponach Dunlop i z zawieszeniem produkcji firmy Wilbers, która od kilku lat jest związana z marką BMW. Będzie też członkiem profesjonalnego teamu, który w ubiegłym roku uplasował się ostatecznie na 5. miejscu w IDM Superbike. Włodarze niemieckiego zespołu wiążą z Kosiniakiem spore nadzieje.
– Braliśmy pod uwagę wielu różnych zawodników, ale Patryk, wygrywając puchar Yamahy, zrobił na nas bardzo duże wrażenie – mówi Benny Wilbers, szef Wilbers BMW Racing Team. – Spędziliśmy razem kilka dni, podczas których Patryk potwierdził wszystko to, co o nim myśleliśmy. To bardzo szybki i mądry zawodnik, dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej dwuletniej umowy i mamy duże aspiracje. Nie wywieramy na niego żadnej presji, ale patrząc na to, jak ciężko pracuje, myślę, że w drugiej połowie sezonu Patryk będzie w stanie walczyć o miejsca w pierwszej dziesiątce.
27‑letniego tarnowianina czekają teraz przygotowania do wymagających wyścigów. Kosiniak cały czas trenuje indywidualnie, a w marcu wraz z niemieckim zespołem weźmie udział w pierwszych przedsezonowych testach w Hiszpanii, gdzie na trzech różnych torach będzie mógł odpowiednio zapoznać się z motocyklem i jego specyfiką. Potem przygotowania wkroczą w decydującą fazę.
Motocyklowe Mistrzostwa Niemiec klasy IDM Superbike z udziałem nowego kierowcy, który na co dzień mieszka w Tarnowie, rozpoczną się w dniach 13‑15 maja na torze Nurburgring (szczegółowy terminarz zostanie niedługo przedstawiony). W tym sezonie uczestnicy rywalizacji będą ścigać się łącznie w siedmiu rundach złożonych z dwóch wyścigów, a arenami zmagań będą tory dobrze znane z Formuły 1 czy MotoGP, jak choćby Hockenheim, Assen i Lausitzring.
– Przez siedem lat dotychczasowych startów dawałem z siebie wszystko i ciężko pracowałem zarówno na torze, jak i poza nim, właśnie po to, aby pewnego dnia otrzymać taką szansę. Chcę ją teraz w pełni wykorzystać – deklaruje Patryk Kosiniak. – Jestem pewien, że czeka nas udany sezon. Chcę w tym roku regularnie punktować, zbierać doświadczenie i jak najbardziej zbliżyć się do czołówki.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o