Tarnowianin wygrał Puchar Gordona Bennetta

0
92
Baloniarze
REKLAMA

Puchar Gordona Bennetta to najstarsze i jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w sporcie lotniczym, które ma też status Mistrzostw Świata FAI balonów gazowych na długim dystansie. Puchar po raz pierwszy został zorganizowany w 1906 r. w Paryżu, a po powojennej przerwie został wznowiony w 1983 roku. Główna zasada rywalizacji od początku pozostaje jednak niezmienna – wygrywa ta załoga, której balon pokona najdłuższy dystans.
W tegorocznej 62. edycji zawodów wystartowało 20 ekip, a wśród nich Mateusz Rękas z Mościckiego Klubu Balonowego oraz Jacek Bogdański z Aeroklubu Kujawskiego. 28‑letni tarnowianin brał udział w Pucharze Gordona Bennetta już po raz kolejny (w 2014 roku został najmłodszym uczestnikiem w jego historii), ale po raz pierwszy odniósł tak wielki sukces.
Uczestnicy zmagań wystartowali z Berna w Szwajcarii i mieli za zadanie lecieć jak najdalej. Balony rozproszyły się po całej Europie, ale polska ekipa wybrała kierunek północno‑wschodni. Leciała łącznie dwa dni i 10 godzin, po czym wylądowała w okolicach Ostródy.
Załoga z tarnowianinem w składzie pokonała łącznie ponad 1145 kilometrów i okazała się najlepsza spośród wszystkich uczestników. To pierwsze zwycięstwo Polaków od 35 lat, kiedy w Pucharze Gordona Bennetta triumfowali Ireneusz Cieślak i Stefan Makne. Tegoroczny sukces sprawił też, że przyszłoroczna odsłona pucharowych zmagań odbędzie się w Polsce.
O locie Mateusza Rękasa po zwycięstwo napiszemy więcej w kolejnym wydaniu TEMI.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o