Tarnowianka mistrzynią świata!

0
50

To jednak nie wszystko, bo wynik osiągnięty przez tarnowiankę w kombinacji wspinaczkowej sprawił, że zakwalifikowała się do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Buenos Aires.
Mistrzostwa Świata Juniorów we wspinaczce sportowej rozpoczęły się 30 sierpnia i potrwały do 10 września. Na terenie nowoczesnego kompleksu wspinaczkowego w austriackim Innsbrucku, będącym stolicą słynnego Tyrolu, rywalizowali najlepsi młodzi wspinacze z całego świata. Byli wśród nich reprezentanci tarnowskich klubów, którzy specjalizują się w konkurencji na czas.
W rywalizacji juniorek eliminacje nie zapowiadały dalszego przebiegu wydarzeń. Aleksandra Kałucka po kwalifikacjach zajmowała bowiem 12. pozycję, a na 5. miejscu plasowała się jej siostra Natalia. Takie rezultaty sprawiły, że zawodniczki AZS‑u PWSZ Tarnów musiały zmierzyć się ze sobą już w pierwszej rundzie fazy pucharowej. Z pojedynku zwycięsko wyszła jednak Aleksandra, która w kolejnych rundach biegła szybko i bezbłędnie, dzięki czemu dotarła do finału, w którym z czasem 8.67 sekundy pokonała YiLing Song, reprezentantkę Chin. Jej siostra Natalia zajęła ostatecznie 11. miejsce.
W rywalizacji juniorów w Innsbrucku także startowali reprezentanci tarnowskich klubów, ale panom podczas mistrzostw nie powiodło się tak dobrze. Bartłomiej Podlewski ze Sportivy Tarnów uplasował się na 53. miejscu, a tuż za nim 54. pozycję zajął Konrad Gruszka, reprezentant AZS‑u PWSZ Tarnów.
Mistrzostwa Świata Juniorów były w tym roku wyjątkowe, ponieważ podczas nich po raz pierwszy w historii rozegrano zawody wspinaczkowe w formacie olimpijskim. Przypomnijmy, że wspinaczka sportowa dołączyła niedawno do grona dyscyplin olimpijskich i wspinacze wystartują już na olimpiadzie w Tokio w 2020 roku. Problem tylko w tym, że na potrzeby igrzysk powstał nowy wspinaczkowy format, który jest połączeniem trzech odmiennych od siebie konkurencji – boulderingu, prowadzenia i wspinaczki na czas (w której specjalizują się tarnowianie). Format ten testowano właśnie w Innsbrucku.
Aleksandra Kałucka, jako jedyna spośród reprezentantek Polski, wzięła udział w miniony weekend w zmaganiach w ramach trzech konkurencji. Tarnowianka w zawodach rozegranych według formatu olimpijskiego uplasowała się ostatecznie na 13. pozycji. Miejsce okazało się szczęśliwe, bo pozwoliło reprezentantce AZS‑u PWSZ zakwalifikować się do Igrzysk Olimpijskich Młodzieży, które we wrześniu przyszłego roku odbędą się w argentyńskim Buenos Aires.
Sukcesy odniesione przez Aleksandrę Kałucką w Innsbrucku są potwierdzeniem jej bardzo dobrej dyspozycji w ostatnim czasie. W tym sezonie w Pucharze Europy Juniorów triumfowała już podczas zawodów w Tarnowie, a we włoskim Arco zajęła niedawno 3. miejsce. Ponadto została mistrzynią Polski juniorów we wspinaczce sportowej na czas, gdzie wyprzedziła swoją siostrę Natalię. Ta z kolei w tym roku w mistrzostwach w boulderingu i prowadzeniu dwukrotnie zdobyła tytuły mistrzyni Polski przed plasującą się na drugim stopniu podium Aleksandrą. Obydwie zawodniczki zaczynały karierę w sekcji Tarnovii i są wychowankami Tomasza Oleksego, a od tego roku reprezentują AZS PWSZ w Tarnowie i trenują pod okiem Tomasza Mazura.