Tarnowska PWSZ najlepsza w Polsce

0
82
Do rankingowej wygranej tarnowskiej PWSZ przyczyniły się m.in. sukcesy piłkarzy ręcznych, którzy w minionym sezonie dotarli do ścisłego finału Akademickich Mistrzostw Polski i po emocjonujących meczach zdobyli ostatecznie brązowy medal

To pierwszy tego typu sukces uczelni w jej niemal 20‑letniej historii. Przyczyniły się do niego m.in. brązowe medale zdobyte we wspinacze sportowej oraz w rozgrywkach piłki ręcznej mężczyzn.
Akademickie Mistrzostwa Polski odbywają się od 1961 roku i są najważniejszą imprezą sportową adresowaną do Akademickich Związków Sportowych działających przy uczelniach w całym kraju. Co roku w ramach kilkudziesięciu konkurencji prowadzone są zmagania na kilku szczeblach, a zsumowane wyniki reprezentantów danej uczelni decydują o jej końcowym miejscu w klasyfikacji generalnej AMP.
W tym roku zawodniczki i zawodnicy tarnowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej wystartowali w 17 konkurencjach, a uzyskane wyniki sprawiły, że uczelnia uplasowała się na pierwszym miejscu w klasyfikacji wyższych szkół zawodowych. Na podium tarnowska szkoła wyprzedziła PWSZ z Nysy oraz PWSZ z Leszna, które w ostatnich latach zwyciężały w rankingu. Z kolei w klasyfikacji wszystkich uczelni wyższych tarnowska PWSZ uplasowała się na 45. miejscu pośród ponad 150. uczestników AMP.
– Odkąd prowadzona jest klasyfikacja generalna Akademickich Mistrzostw Polski, co roku zajmowaliśmy wysokie pozycje w rankingu typów uczelni, tylko raz nie byliśmy na miejscu medalowym. Naszym celem było więc zwycięstwo i po ośmiu latach udało się to zrealizować – mówi Jan Salamon, prezes KU AZS PWSZ Tarnów. – To sukces studentów, klubu i szkoły, bo wszyscy razem na niego pracowaliśmy. Dotychczas nasze miejsca w rankingu wynikały z faktu, że główni konkurenci startowali w większej liczbie dyscyplin, a teraz to się wyrównało i dzięki wynikom sportowym zdobyliśmy mistrzostwo.
Do rankingowej wygranej tarnowskiej PWSZ przyczyniły się sukcesy członków sekcji ergometru wioślarskiego, lekkoatletów, tenisistów stołowych czy piłkarzy ręcznych. Ci ostatni w minionym sezonie dotarli do ścisłego finału AMP i po emocjonujących meczach zdobyli ostatecznie brązowy medal, a obserwatorzy określili ich mianem największej niespodzianki mistrzostw.
Najwięcej punktów do klasyfikacji generalnej dla tarnowskiej PWSZ zdobyli jednak reprezentanci sekcji wspinaczki sportowej, którzy od lat występują nie tylko w zmaganiach akademickich, ale też międzynarodowych zawodach. Co ciekawe, tym razem pecha mieli faworyci (Klaudia Buczek i Marcin Dzieński), ale po brąz sięgnęła Barbara Szumlańska, studentka pielęgniarstwa. – Ubiegły rok obfitował w sukcesy wspinaczkowe i teraz też bardzo się staraliśmy, aby utrzymać wysoki poziom. Myślę, że to się nam udało – mówi Wojciech Nowak, sekretarz klubu i kierownik sekcji wspinaczki sportowej.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o