Tarnowskie medale w Szanghaju

0
56
Od lewej stoją: Klaudia Buczek, Anna Brożek, Marcin Dzieński i Michał Lewicki
REKLAMA

Wszyscy w tym tygodniu pozostają jeszcze w Chinach, gdzie rywalizują w dwóch decydujących edycjach Pucharu Świata.
Akademickie Mistrzostwa Świata we wspinacze sportowej w tym roku zorganizowano po raz pierwszy w historii. Wysoki poziom szanghajskich zawodów zapewniał fakt, że wśród najlepszych wspinaczy świata jest wielu aktualnych studentów, w tym tych pochodzących z Tarnowa i związanych z akademickim klubem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
Wśród pań do ścisłego finału dostały się Anna Brożek i Klaudia Buczek, które pomiędzy sobą musiały stoczyć walkę o medale. Ostatecznie mistrzynią została Brożek, a jej klubowa koleżanka zdobyła srebro. W rywalizacji mężczyzn jednym z głównych pretendentów do triumfu był Marcin Dzieński, aktualny mistrz świata seniorów, ale w decydującym momencie musiał uznać wyższość Stanisława Kokorina z Rosji i tym razem zdobył wicemistrzostwo. Członkiem narodowej reprezentacji był jeszcze tarnowianin Michał Lewicki, który uplasował się na 10. miejscu.
Trzy medale młodych zawodników mogą cieszyć szczególnie w kontekście niedawnej decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który włączył wspinaczkę sportową do programu kolejnych igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku.
Tymczasem wspinający się studenci z Tarnowa skupiają się na razie na bliższych celach. Po studenckich zmaganiach wszyscy pozostali w Chinach (a dołączyli do nich nieco starsi reprezentanci Polski), bo w tym tygodniu rozstrzygnie się tam tegoroczna edycja Pucharu Świata. Rywalizacja najpierw będzie toczyła się na 15‑metrowej ścianie w Wujiang, następnie w mieście Xiamen, gdzie w najbliższy weekend zostaną wyłonieni zwycięzcy całego cyklu.
Przed kolejną historyczną szansą stoi Marcin Dzieński. 23‑letni zawodnik osiągnął w tym sezonie świetną formą, którą potwierdził nie tylko na zakończonych sukcesem mistrzostwach świata w Paryżu, ale także wygrywając trzy ostatnie odsłony pucharowych zmagań. W efekcie Dzieński znajduje się na czele klasyfikacji generalnej i jego głównym zadaniem w końcowych odsłonach cyklu będzie zachowanie przewagi nad kolejnymi w zestawieniu Czechem i Ukraińcem.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o