Walka połączona z tańcem

0
350
Trening Klubu Capoeira Brasil w Tarnowie
REKLAMA

Od 14 lat w Tarnowie działa Klub Capoeira Brasil. Brazylijska sztuka walki z elementami akrobatyki, gry, muzyki oraz tańca cieszy się w mieście coraz większą popularnością. Zwinność, szybkość, nauka języka portugalskiego, a także pozytywne nastawienie do życia to główne zalety tego sportu.
Capoeira wywodzi się z Brazylii, powstała około XVI‑XVII wieku wśród niewolniczych grup sprowadzanych z Afryki. Nie było możliwości trenowania żadnych sztuk walki, ponieważ plantatorzy obawiali się, że z czasem mogłoby dojść do powstania, dlatego Afrykanie znaleźli inny sposób na manifestowanie odrębności kulturowej i zabawę. Okazała się nim capoeira, która oprócz zakamuflowanej sztuki walki niosła śpiew, grę na instrumentach i taniec.

REKLAMA

Pochodzący z Krakowa Maciej Durak, który może pochwalić się m.in. I miejscem w międzynarodowych zawodach Capoeira – GCB European Competition w Budapeszcie, w 2006 roku postanowił otworzyć w Tarnowie pierwszą szkołę capoeiry. Początkowo miał obawy, czy taka forma aktywności fizycznej przyjmie się wśród tarnowian. – Jednak już od początku na treningi zaczęło uczęszczać ponad 20 osób. Dziś mamy grupę liczącą przeszło 30 zawodników i zawodniczek. Capoeirę trenują w naszym klubie 4‑letnie dzieci oraz osoby mające 50 lat. To sport dla każdego! – przekonuje Maciej Durak i dodaje, że uprawiać capoeirę mogą osoby, które o sztukach walki i akrobatyce nie mają żadnego pojęcia.
– Wszystkiego można nauczyć się od podstaw. Oczywiście tak, jak w każdym sporcie, również w capoeirze osoby wygimnastykowane mają szansę na szybszy rozwój, ale brak gibkości nie dyskwalifikuje nas już na starcie. W przeciwieństwie do innych podobnych sportów nie musimy nastawiać się na duże wydatki finansowe. Na początku wystarczy jedynie dres do ćwiczeń, a w momencie uzyskania pierwszego stopnia należy kupić odpowiednie spodnie, ponieważ koszulki finansuje klub. To wszystko.
Według osób, które od lat ćwiczą capoeirę, sport ten ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim jest ogólnorozwojowy. Na treningu spotykamy się z ćwiczeniami z zakresu cardio, czyli szybkimi, mocnymi powtórzeniami, które błyskawicznie pozwalają nam na spalanie tłuszczu. Mamy również elementy siłowe i akrobatykę. Capoeira uczy prawidłowej postawy obronnej, dlatego jest bardzo dobrą alternatywą dla osób, które chcą nauczyć się samoobrony. Zawodnicy poznają kroki samby oraz poruszania się w rytm muzyki. Grają na instrumentach, śpiewają, a także uczą się podstaw języka portugalskiego.
– Pomimo, że capoeira nie zawsze jest uznawana za sport walki, to coraz większa liczba zawodników MMA zaczyna przychylnym okiem patrzeć w jej kierunku i pojawiać się na treningach, aby zwiększyć swoje szanse podczas pojedynków w oktagonie. Szybkość, gibkość i refleks to nierozłączne elementy capoeiry, dlatego jej popularność wśród osób trenujących sztuki walki stale wzrasta – mówi Maciej Durak. – Ci, którzy zdecydują się do nas dołączyć, swoje wejście do grupy rozpoczynają od rytuału zwanego „batizado”, który stanowi najważniejsze wydarzenie w karierze każdego adepta capoeiry. W rytuale tym, po pokazie swoich umiejętności z instruktorem grupy, zawodnik otrzymuje sznur zwany „cordao”, którego kolor będzie się zmieniał wraz z coraz wyższym stopniem wtajemniczenia ucznia. To wydarzenie, które bez wątpienia pozostaje w pamięci wszystkich naszych zawodników.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o