Wysokie loty tarnowianina

0
33
fot. Mateusz Rękas
REKLAMA

Z kolei w minionym tygodniu Rękas wystartował ponownie w międzynarodowym Pucharze Gordona Bennetta, w którym bronił mistrzowskiego tytułu.
Tegoroczny krajowy sezon dla reprezentanta Mościckiego Klubu Balonowego był bardzo udany, a jego zwieńczenie znakomite. Mateusz Rękas wygrał wszystko, co było do wygrania podczas decydujących zawodów w Lesznie, które odbyły się w dniach 4‑7 września.
Tarnowianin wziął udział w 35. edycji Balonowych Mistrzostw Polski, którą połączono z 28. Balonowymi Zawodami o Puchar Prezydenta Leszna. Rywalizacja była duża, bo przystąpiło do niej kilkadziesiąt balonów – nie tylko z krajowymi pilotami, ale też z uczestnikami z Japonii, Rosji, Ukrainy, Holandii, Słowacji czy Litwy. Zawody składały się z pięciu lotów i osiemnastu konkurencji.
Rękas od początku zmagań spisywał się znakomicie, a prowadzenie utrzymał do samego końca. W efekcie zdobył czwarty z rzędu medal krajowych mistrzostw, ale pierwszy złoty. Ponadto triumfował w rywalizacji o prezydencką nagrodę, a także przypieczętował zwycięstwo w Balonowym Pucharze Polski w tym sezonie. Sukces sprawił, że tarnowianin zdobył zarazem kwalifikację na Mistrzostwa Świata Balonów na Ogrzane Powietrze, które w przyszłym roku odbędą się w Słowenii.
Z kolei już w miniony piątek Mateusz Rękas wraz z Jackiem Bogdańskim wystartowali we Francji w 63. edycji Pucharu Gordona Bennetta. To prestiżowe zawody o najważniejsze balonowe trofeum na świecie, w których wygrywa ta załoga, która pokona najdłuższy dystans od miejsca wspólnego startu.
Przed rokiem Rękas z Bogdańskim odnieśli życiowy sukces, zwyciężając w całych zmaganiach jako szósta polska ekipa w historii. Tym razem, po starcie w piątek z lotniska we francuskiej miejscowości Courcelles-les-Montbéliard, pokonali łącznie 308 kilometrów i po niespełna dwudobowym locie musieli wylądować w okolicach niemieckiego Augsburga. Polska ekipa w tegorocznej odsłonie zmagań tytułu jednak nie obroniła (w momencie oddawania tego tekstu do druku w powietrzu znajdowały się jeszcze inne załogi).
Dla reprezentanta Mościckiego Klubu Balonowego sezon jeszcze się nie kończy. W październiku Rękas będzie bowiem reprezentował Polskę w 21. edycji Balonowych Mistrzostw Europy, które odbędą się na niebie nad hiszpańską Majorką.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o