Wytańczyły medale

0
106
cheerleaderki1414
REKLAMA

Liczy się perfekcjonizm
Dziewczęta z tarnowskiego studia tańca „Honorata” od lat 90. przywożą medale z każdych kolejnych mistrzostw Polski. W tym roku także startowały w najbardziej wymagającej dywizji cheer dance, a w różnych kategoriach zdobyły w sumie pięć krążków – po złoto sięgnęły tańczące w duecie Magdalena Maksymowicz i Joanna Dubajka, srebrne medale zdobyły Izabela Zając i Magdalena Madej oraz Konstancja Kowalczyk i Martyna Stanosz, a brąz wytańczyły Barbara Bizacka i Aleksandra Kozioł oraz grupowa formacja „Blask”.
– Jestem zadowolona z tych osiągnięć, ponieważ poziom zawodów był bardzo wysoki – mówi Honorata Włoch‑Kowalczyk, założycielka tarnowskiego studia i instruktorka tańca. – Cheerleading rozwija się w Polsce w bardzo szybkim tempie, mamy świetne krajowe zespoły, więc o miejscach na podium decydują niuanse. Jeden z naszych duetów przegrał w tym roku złoto różnicą jednego punktu, a rok wcześniej te same dziewczyny wygrały właśnie z taką przewagą. W tego typu zawodach liczy się perfekcjonizm i nienaganna technika.
Tarnowskie tancerki otrzymały też pięć nominacji do mistrzostw Europy, które odbędą się w Wielkiej Brytanii na początku lipca. Czeka ich sporo pracy, ale ta przynosi zauważalne efekty. Przypomnijmy, że tarnowianki zdobywały już medale na szczeblu europejskim, a w 2011 roku w Chinach formacja „Labirynt” została wicemistrzem świata, co było najlepszym wynikiem w historii polskiego cheerleadingu. Dziewczęta jednak dorastają i opuszczają zespoły, więc na bieżąco trzeba szkolić młode pokolenie.
– Najlepsze w Polsce zespoły pracują z całą grupą specjalistów. My mamy małe studio, ale osiągamy sukcesy i uważam, że wciąż na wiele nas stać. Teraz będziemy intensywnie przygotowywać się do mistrzostw Europy, pracujemy też nad formacjami grupowymi, które ulegają naturalnym zmianom. Na treningi zapraszam więc uzdolnione dziewczynki, które mogą spróbować swoich sił w tym pięknym sporcie – mówi Honorata Włoch‑Kowalczyk. – Poszukujemy także zainteresowanych sponsorów, bo wyjazd na mistrzostwa do Wielkiej Brytanii wiąże się z kosztami.

REKLAMA

Szkoły na medal
Od 2010 roku w Polskim Stowarzyszeniu Cheerleaders działa też dywizja pom dance, w której startują drużyny szkolne i zespoły początkujące. W jej ramach bardzo dobrze zaprezentowały się młode tancerki z zespołu „Voltage” ze Szkoły Podstawowej w Bobrownikach Wielkich oraz grupy „Impuls” z Publicznego Gimnazjum w Łęgu Tarnowskim. Obydwie grupy trenujące pod okiem Agnieszki Wlezień przywiozły z krajowych mistrzostw aż sześć medali. Chociaż nie posiadają zaplecza finansowego, to dzięki wytrwałej pracy pokonały drużyny, które na co dzień przygotowują się w profesjonalnych warunkach.
Tancerki z gimnazjalnej grupy „Impuls” zdobyły w sumie dwa złote medale, a po srebro sięgnęły tańczące w duecie Zuzanna Dziurdzia i Weronika Drogoś. Z kolei ich młodsze koleżanki z zespołu „Voltage” zdobyły srebrny i brązowy medal, a na trzecim stopniu podium uplasowały się jeszcze w swojej kategorii Oliwia Czosnyka i Monika Broda. Obydwie grupy uzyskały także nominację do mistrzostw Europy.
– Występy zespołu początkowo ograniczały się do urozmaicania imprez szkolnych, a potem także i lokalnych – mówi Anna Tarczoń, dyrektor Publicznego Gimnazjum w Łęgu Tarnowskim. – Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że taniec sportowy, podobnie jak towarzyski, wymaga mnóstwa cierpliwości, samozaparcia, a przede wszystkim czasu i wytężonej pracy. Młodzież rozwija się i poprawia swoją kondycję, doskonali umiejętności taneczne, a przy okazji to też świetna zabawa, ponieważ taniec jest dla dziewcząt pasją, sposobem na nudę i zajęcie wolnego czasu.

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments