REKLAMA

Wreszcie zaczynamy. Z bardzo dużym opóźnieniem, niespotykanym od momentu powstania polskiej ligi żużlowej, czyli od roku 1948, żużlowcy wyjechali na tory. Miesiąc temu ci z ekstraligi, teraz kolej na ich kolegów z niższej klasy rozgrywkowej, między innymi z tarnowskiej Unii.
Sezon ligowy zostanie więc w tej klasie rozegrany w ekspresowym tempie, ale jest szansa (jeżeli koronawirus i kapryśna aura pozwolą), że odbędzie się w całości, a więc także z fazą play off, która wyłoni zwycięzcę I ligi. Tydzień temu analizowałem w tym miejscu składy i szansę rywali Unii, teraz krótko na temat samej tarnowskiej drużyny. Na co więc stać „Jaskółki” w bieżących rozgrywkach? Na co mogą liczyć kibice?

REKLAMA

Można odnieść wrażenie, że w Mościcach panuje spokój jak na rybach. Ponieważ klub nie ma za bardzo z czym ubiegać się o licencję na jazdę w ekstralidze (ciągnąca się nieprzyzwoicie długo kwestia modernizacji stadionu), nie ma też przesadnie ambitnych, sportowych celów. Z jednej strony działacze i zawodnicy mają pewien komfort, bo drużyna może startować bez specjalnej presji wyniku, z drugiej rodzi się pytanie, na ile taki żużel – niemal wyłącznie dla widowiska – zainteresuje przyzwyczajonych do oglądania naszych najlepszych drużyn tarnowskich kibiców. Ale jak się nie ma co się lubi? „Jaskółki” wydają się być teoretycznie słabsze niż w ubiegłym roku, bo ubytek rewelacji poprzednich rozgrywek – Wiktora Kułakowa będzie pewnie bardzo widoczny i trudno będzie zastąpić Rosjanina nowymi nabytkami: Michałem Gruchalskim i Kimem Nilssonem. Na pewno liczyć będziemy przede wszystkim na młodzież, która może być głównym atutem Unii, szczególnie Mateusz Cierniak, który już w ubiegłym roku był najlepszym młodzieżowcem I ligi. Czy jednak wszystkie atuty wystarczą, aby nie zakończyć ligi po sezonie zasadniczym, trudno wyrokować. W każdym razie trzymamy kciuki!

Seniorzy:

Michał Gruchalski – 22 lata, wychowanek Włókniarza Częstochowa, indywidualny mistrz Polski w miniżużlu w 2014 roku. W tym sezonie zadebiutuje jako senior w barwach Unii.

Daniel Kaczmarek – 23 lata, wychowanek Unii Leszno, dwukrotny indywidualny młodzieżowy mistrz Polski, reprezentant Polski juniorów, drużynowy mistrz świata juniorów 2018 oraz Europy 2016.

Ernest Koza – 26 lat, wychowanek Unii Tarnów.

Peter Ljung – 38 lat, szwedzki żużlowiec, wielokrotny uczestnik mistrzostw świata Grand Prix, zdobywca Drużynowego Pucharu Świata 2003 w Vojens. W ubiegłym roku był kapitanem zespołu „Jaskółek”.

Artur Mroczka – 31 lat, wychowanek GKM Grudziądz, indywidualny mistrz Europy Juniorów 2008, dwukrotny Drużynowy Mistrz Świata Juniorów 2008, 2009, zdobywca Brązowego Kasku 2008.

Kim Nilsson – 30 lat, kolejny Szwed w barwach Unii, jest nową twarzą w tarnowskim zespole.

Juniorzy:

Mateusz Cierniak – 18 lat, wychowanek Unii Tarnów, indywidualny mistrz Polski w minispeedwayu 2016, młodzieżowy drużynowy mistrz kraju 2018, Drużynowy Mistrz Europy Juniorów 2019.

Mateusz Gzyl – 18 lat, wychowanek Unii Tarnów, medalista mistrzostw kraju w minispeedwayu w drużynie i w parach.

Przemysław Konieczny – 19 lat, wychowanek Unii Tarnów, złoty medalista Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski 2018.

Dawid Rempała – 18 lat, wychowanek Unii Tarnów, złoty medalista Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski 2018.

Kalendarz sezonu 2020

Fakt, że tegoroczny sezon rozpoczął się dużo później niż zwykle spowodował, że wiele planowanych imprez musi się odbyć w zmienionej formule.
Przede wszystkim imprezy pozaligowe zostały pozbawione eliminacji, będą rozegrane jedynie finały ze stawką wyłonioną na podstawie eliminacji. Brak w poniższym zestawie niektórych corocznie rozgrywanych zawodów, jak np. Srebrny i Brązowy Kask czy Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Par Klubowych, ale według deklaracji GKSŻ zawody te mają się pojawić w terminarzu w późniejszym czasie. Rozbudowane ze względów szkoleniowych będą turnieje tzw. Zaplecza Kadry Juniorów, w planie jest ich aż dwanaście. Z najważniejszych imprez finał Indywidualnych Mistrzostw Polski odbędzie się 24 sierpnia w Lesznie, finał Mistrzostw Polski Par Klubowych 20 lipca w Gdańsku, finał Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski 14 września w Zielonej Górze, a drużynowy w tej kategorii – 24 września. Na deser, na zakończenie sezonu, planowany jest mecz Polska-Australia, nie podjęto jeszcze decyzji, na jakim torze. Natomiast kandydaci na zawodników będą mieli tylko dwie szanse na zdobycie licencji „Ż”- 27 sierpnia i 1 października.

Lipiec:
06.07 poniedziałek – Północ – Południe (Gdańsk)
13.07 poniedziałek – Indywidualne Mistrzostwa 1 LŻ (Bydgoszcz)
20.07 poniedziałek – Finał Mistrzostw Polski Par Klubowych (Gdańsk)
27.07 poniedziałek – Finał Złotego Kasku (Bydgoszcz)

Sierpień:
05.08 środa – 1. runda DMPJ
12.08 środa – 2. runda DMPJ
19.08 środa – 3. runda DMPJ
24.08 poniedziałek – Finał Indywidualnych Mistrzostw Polski (Leszno)
25.08 wtorek – Turniej Zaplecza Kadry Juniorów
26.08 środa – Turniej Zaplecza Kadry Juniorów
27.08 czwartek – Egzamin na licencję Ż i 250cc

Wrzesień:
02.09 środa – 4. runda DMPJ
08.09 wtorek – Turniej Zaplecza Kadry Juniorów
09.09 środa – Turniej Zaplecza Kadry Juniorów
14.09 poniedziałek – Finał Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski (Zielona Góra)
15.09 wtorek – Turniej Zaplecza Kadry Juniorów
16.09 środa – Turniej Zaplecza Kadry Juniorów
22.09 wtorek – Turniej Zaplecza Kadry Juniorów
23.09 środa – Turniej Zaplecza Kadry Juniorów
24.09 czwartek – Finał Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów
29.09 wtorek – Turniej Zaplecza Kadry Juniorów
30.09 środa – Turniej Zaplecza Kadry Juniorów

Październik:
01.10 czwartek – Egzamin na licencję Ż i 250cc
06.10 wtorek – Turniej Zaplecza Kadry Juniorów
07.10 środa – Turniej Zaplecza Kadry Juniorów
18.10 niedziela – Polska – Australia

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o