Leksykon „czarnego sportu”

0
80
Leksykon-tarnowskiego-zuzla
REKLAMA

Robert Noga, historyk z wykształcenia, a dziennikarz sportowy z zawodu, po raz kolejny połączył obie pasje i przygotował książkę poświęconą historii sportu. Po tytułach „Żużel jak narkotyk”, „Encyklopedia żużla – liga Polska, „Z jaskółką na plastronie” (wspólnie z Adamem Gomółką), „Tarnowski sport od A do Ż” (z Romanem Kierońskim), „Asy żużlowych torów – Florian Kapała” czy „Tarnovia – legenda 1948”, przyszedł czas na „Leksykon tarnowskiego żużla”.
– Po wydaniu książki „Tarnowski sport od A do Ż” pomyślałem sobie, że warto temat kontynuować i przygotować encyklopedyczne opracowanie jednej tylko dyscypliny. Oczywiście wybrałem żużel. Nie tylko dlatego, że wokół niego koncentrują się moje zainteresowania, ale także dlatego, że to właśnie żużel jest w naszym regionie sportem numer jeden. Żużlowe hasła wykorzystane w poprzedniej publikacji znacznie poszerzyłem i zaktualizowałem, dopisałem oczywiście sporo nowych. Kluby żużlowe w Polsce mają różne własne opracowania historyczne, mniej lub bardziej ciekawie przygotowane pod względem edytorskim czy merytorycznym, ale tarnowski klub będzie tu chyba pierwszym, który doczekał się przedstawienia swojej historii w formie leksykonu – mówi Robert Noga.
„Leksykon tarnowskiego żużla” to ponad 150 stron ważnych informacji o dziejach tego sportu w lokalnym wymiarze. Publikację otwiera historia tarnowskiego żużla w pigułce, opowiedziana od roku 1956, kiedy to zrodził się pomysł powołania sekcji żużlowej w ZKS Unia Tarnów aż po ostatnio zdobyte złoto w Drużynowych Mistrzostwach Polski. Wydawnictwo zamyka ją seria zdjęć przedstawiających składy drużyny „Jaskółek” na przestrzeni dziesięcioleci, a co pomiędzy?
– Przede wszystkim biogramy osób związanych z tarnowskim żużlem – zawodników, trenerów, mechaników, działaczy. Informacje o najważniejszych rywalach tarnowskiej drużyny i istotnych turniejach, wyniki spotkań. Poszczególne hasła ilustrują archiwalne zdjęcia, niektóre publikowane zapewne po raz pierwszy. Chciałbym w tym miejscu serdecznie podziękować Adamowi Gomółce i Pawłowi Opieli za udostępnienie zdjęć z bogatej, prywatnej kolekcji – wyjaśnia Robert Noga.
Forma encyklopedyczna książki nie oznacza, że brakuje w niej ciekawostek.
– Młodsi kibice pewnie nie pamiętają postaci Jerzego Marca, który przez wiele lat był chronometrażystą na stadionie Unii podczas zawodów żużlowych. Jako młody inżynier skonstruował urządzenie do elektronicznego mierzenia czasu okrążeń na tarnowskim torze i dzięki niemu Tarnów był jednym z pierwszych ośrodków w Polsce, gdzie dokonywano pomiarów z dokładnością co do jednej setnej sekundy. Urządzenie spodobało się organizatorom finału Indywidualnych Mistrzostw Świata w Chorzowie w 1986 roku i podczas tych zawodów zostało wykorzystane – dodaje autor publikacji.
Książka jest już gotowa i czeka na swoją premierę. Tę postanowiono połączyć z inauguracją sezonu na tarnowskim torze żużlowym. Leksykon trafi do tarnowskich księgarń, będzie też dostępny podczas imprez żużlowych.

REKLAMA

 

Książka dostępna od 15 kwietnia w Biurze Ogłoszeń TEMI w CH ŚWIT w Tarnowie.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o