Amfiteatr znów będzie działał

0
53
amfiteatr-nowy
REKLAMA

Ostatnia impreza w amfiteatrze letnim odbyła się w 2008 roku. Miasto planowało wybudowanie nowego i nowoczesnego amfiteatru w innym miejscu, w okolicach basenu przy ul. Piłsudskiego. Kilka ostatnich lat to niszczenie i postępująca dewastacja amfiteatru przy ul. Kopernika, i poszukiwanie pomysłów nowego zagospodarowania działki w centrum miasta. Po sześciu latach amfiteatr zdecydowali się uratować mieszkańcy Tarnowa, korzystając z możliwości budżetu obywatelskiego.
Zgłoszony do drugiej edycji tarnowskiego budżetu obywatelskiego projekt pierwszego etapu remontu amfiteatru zyskał wystarczającą liczbę głosów i jednocześnie pieniądze na inwestycję – kwotę 300 tys. zł. Miasto ogłosiło przetarg i pod koniec czerwca br. podpisało umowę z firmą „Efekt” z Koszyc Małych, a w amfiteatrze rozpoczęły się prace. Firma powinna je zakończyć jeszcze w tym miesiącu.
Pierwszy i dobiegający właśnie końca etap remontu amfiteatru obejmował m.in. uporządkowanie terenu (wykarczowanie drzew oraz usunięcie starych pni i korzeni drzew; zasianie trawy; zasadzenie drzew), zabezpieczenie muszli oraz wykonanie dalszych ekspertyz i projektów. Efektem intensywnych prac będzie odremontowana muszla koncertowa, kompleksowo odnowione pomieszczenia zaplecza obok sceny, pojawi się nowa scena (podłoga z desek sosnowych). Już wkrótce zobaczymy też nowe otoczenie muszli koncertowej – miejsce nawierzchni asfaltowej zajmie kostka brukowa granitowa.
Zadanie kosztuje więcej niż pierwotnie zakładano, bo nie 300 tys. zł, a ponad 416 tys. zł. Jak mówi Krzysztof Madej, dyrektor Wydziału Realizacji Inwestycji UMT, by obiekt rzeczywiście był w pełni funkcjonalny, niezbędne są kolejne prace, ale to zadania na następne lata.
O pieniądze na drugi etap remontu amfiteatru walczono w trzeciej edycji budżetu obywatelskiego. Planowano m.in. modernizację systemu oświetlenia, budowę drewnianych tarasów z wykorzystaniem istniejących już betonowych elementów, przygotowanie placu przed sceną pokrytego tylko trawą. Niestety, uzyskanych 488 głosów nie wystarczyło, by projekt trafił na listę tych przeznaczonych do realizacji w 2015 roku.
Co dalej z amfiteatrem? Tarnowski magistrat prawdopodobnie poszuka dzierżawcy gotowego administrować tym terenem. A jak zapewniają urzędnicy, osób zainteresowanych prowadzeniem w tym miejscu działalności dla mieszkańców nie brakuje.

REKLAMA
REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments