Autobusy do korekty

0
54
autobusy1
REKLAMA

W połowie lutego wprowadzono rewolucyjne zmiany w kursowaniu i numeracji tarnowskich autobusów miejskich. Już wtedy zapowiedziano, że przekazywane przez mieszkańców uwagi będą dokładnie analizowane. Te napływały drogą listową i mailową, były zgłaszane telefonicznie lub osobiście. Pierwszej korekty dokonano w marcu, teraz postanowiono przeprowadzić kolejną, uwzględniając część nowych propozycji, w tym wnioski kierowców notujących opóźnienia autobusów na niektórych liniach. W tego typu przypadkach zmieniono godziny na rozkładach jazdy. Na terenie miasta najnowsze zmiany dotyczą linii: 0, 1, 9, 14 i 33.
Korekty w rozkładach jazdy linii numer: 0, 1 i 9 polegają na kilkuminutowych zmianach odjazdów niektórych kursów. Natomiast w rozkładzie jazdy linii nr 14, oprócz zmian odjazdów, nastąpiła zmiana trasy w trakcie kursów wykonanych w kierunku os. Jasna II. Oznacza to, że autobusy znowu przejeżdżają ul. Goldhammera, zatrzymując się na przystanku przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Dodatkowo „czternastka” zaczęła od wczoraj kursować ul. Nowy Świat, którą omijała przez kilka ostatnich miesięcy w związku z remontem ul. Krakowskiej.

REKLAMA

Już wiadomo, że największe kontrowersje wzbudził nowy rozkład linii 33, uwzględniający nie tylko zmiany odjazdów, ale także częściową zmianę trasy wybranych kursów.

Otóż, część kursów jest wykonywana tak jak dotychczas, to jest z przejazdem przez os. Legionów. Pozostałe kursy prowadzą natomiast przez os. Jasna II i ul. 16. Pułku Piechoty z pominięciem przejazdu przez os. Legionów. – Tę zmianę spowodowały wnioski pasażerów, przeprowadziliśmy także konsultacje z radami osiedli – wyjaśnia Krzysztof Kluza, prezes Zarządu Komunikacji Miejskiej w Tarnowie. – Zastosowane rozwiązanie z jednej strony rozszerza zakres obsługi linii 33, obejmując przebiegiem trasy nowe przystanki, a z drugiej strony ogranicza liczbę przejazdów dużych autobusów przez centrum osiedla Legionów, co było często kwestionowane przez część mieszkańców. Trudno jednak wszystkich zadowolić. Teraz niektórzy twierdzą, że sytuacja uległa pogorszeniu, bo przez osiedle Legionów kursuje od 1 maja za mało autobusów. Będziemy musieli to wszystko raz jeszcze przeanalizować.
Kolejne zmiany dotyczą linii: 3, 208, 210, 222, 224, 225, 227, 229 i 239. Wszystkie te autobusy kursują po terenie gminy Tarnów, docierając między innymi do: Koszyc, Piotrkowic, Łękawki, Zawady, Białej i Zgłobic. Zmiany rozkładów jazdy polegają głównie na zmniejszeniu liczby wykonywanych kursów, co mieszkańcom może się nie spodobać. Dodatkowo na linii 210 wprowadzono zmianę trasy. Kursy będą wykonywane na zasadzie pętli od Tarnowa przez Wolę Rzędzińską, Wałki i z powrotem do Tarnowa. Zmiany zostały wprowadzone z inicjatywy gminy Tarnów. – Gmina zaczęła sprawdzać i analizować napełnienia autobusów, występując do nas z wnioskami o zmniejszenia liczby kursów – mówi Krzysztof Kluza. – To nie jest korzystne rozwiązanie dla MPK, z drugiej strony miasto nie może dopłacać do gminy, która postanowiła zaoszczędzić.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o