Batalion w drodze do Tarnowa

0
10793
Batalion Wojsk Obrony Terytorialnej w Tarnowie
REKLAMA

Od kilku lat słychać o planach ulokowania batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej w Tarnowie. Materializują się one bardzo powoli, jednostka OT powstaje w tempie, który trudno nazwać żołnierskim. Jak informuje mjr Bartosz Kubal, oficer prasowy 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 113. batalion lekkiej piechoty wprowadzić się powinien do Tarnowa w latach 2022‒2024. Takie są dalekosiężne plany Ministerstwa Obrony Narodowej.

Tymczasem w sprawie nic się właściwie nie dzieje. Na uregulowanie statusu własności czeka od dłuższego czasu kilka działek, które mają być przekazane na potrzeby wojska.
W tarnowskim batalionie OT służyć ma docelowo ok. sześciuset żołnierzy – szeregowych w wieku 18‒55 lat i oficerów do 63 roku życia. Zakłada się, że 113. blp będzie miejscem codziennej pracy kilkudziesięciu zawodowych żołnierzy. Natomiast terytorialsów ochotników (w większości osoby pracujące zawodowo) czeka co najmniej jedno weekendowe szkolenie w miesiącu. Za udział w nim i dyspozycyjność otrzymywać mają miesięcznie ok. 500 złotych – z biegiem lat ta stawka będzie z pewnością rosła.

REKLAMA

Wspaniałe dwunastki…
– Bataliony lekkiej piechoty funkcjonują w oparciu o tzw. wspaniałe dwunastki, czyli sekcje lekkiej piechoty jako odpowiedniki drużyn – tłumaczy major Kubal. – W skład „wspaniałej dwunastki” wchodzą: dowódca, zastępca, starszy i młodszy medyk, strzelec wyborowy, zwiadowca, starszy i młodszy radiotelefonista, starszy i młodszy saper, starszy i młodszy strzelec. Dodatkowo 113. blp będzie rekrutował: kierowców z kategorią C, C+E, personel medyczny i psychologów.
Na siedzibę tarnowskiego batalionu lekkiej piechoty postanowiono przeznaczyć (po wyremontowaniu i zaadaptowaniu) część byłego biurowca Zakładów Mechanicznych przy ulicy Kochanowskiego. Pod koniec 2018 roku odbyło się w magistracie spotkanie z udziałem m. in. przedstawicieli 11. MBOT, Zakładów Mechanicznych i firm sąsiadujących z dawnym biurowcem zakładów zbrojeniowych. Rozmawiano o koniecznych inwestycjach w otoczeniu tego obiektu, poprzedzających ulokowanie tam tarnowskiego batalionu. Rozpoczęto też starania o uporządkowanie spraw własności terenu po dawnym parkingu rowerowym Zakładów Mechanicznych. Rzecz idzie o przejęcie przez miasto łącznie czterech działek, które po uregulowaniu stanu prawnego zostaną przekazane Wojsku Obrony Terytorialnej. W związku z tym, Wydział Geodezji i Nieruchomości Urzędu Miasta Tarnowa wystąpił z odpowiednimi wnioskami do MON i dyrekcji ZM.
– Dłuższy już czas czekamy na odpowiedzi od wojewody i Zakładów Mechanicznych. Miasto ze swej strony zrobiło wszystko, teraz inicjatywa należy do MON, a tej jakoś nie widać… – wtrąca Marek Idzkiewicz, dyrektor wydziału geodezji UMT.

Nie brakuje rekrutów?
Kiedy wejdą żołnierze obrony terytorialnej? To pytanie będzie zapewne aktualne jeszcze przez kilka lat. Mjr Bartosz Kubal twierdzi w każdym razie, że kłopotów z rekrutacją nie powinno być… – Służba w 11. Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Rekrutacja do tarnowskiego batalionu będzie przebiegała zgodnie z harmonogramem formowania. Dotychczas złożono blisko dwa tysiące wniosków o powołanie do służby w 11. MBOT, z czego około trzysta z terenu działania Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tarnowie. Warto zauważyć, że terytorialną służbę wojskową w 111. blp w Krakowie, wchodzącym w skład 11. MBOT, pełni już ponad 150 żołnierzy OT z terenu administrowanego przez WKU Tarnów.
Kiedy tylko zostanie sformowany tarnowski batalion, ci żołnierze w pierwszej kolejności zasilą szeregi 113. blp. Kiedy tak się stanie? Wojsko asekuruje się podając termin wkroczenia terytorialsów do miasta nad Białą. Rok 2022, 2023, a może 2024? MON daje sobie dużo czasu – takie żółwie, nie żołnierskie tempo.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Terytorialną służbę wojskową pełni łącznie we wszystkich brygadach w kraju ponad 26 tysięcy żołnierzy, wśród nich kobiety stanowiące 16 procent stanu WOT. Terytorialsi mają być wsparciem dla lokalnej społeczności w sytuacji katastrof i klęsk żywiołowych. Na wypadek wojny, będą w swoim regionie (województwie) prowadzić działania taktyczne samodzielnie lub wspólnie z wojskami operacyjnymi. Od stycznia 2018 funkcjonuje 11. Małopolska Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Leopolda Okulickiego licząca ok. dziewięciuset żołnierzy. O służbę w brygadzie może starać się każdy, kto posiada obywatelstwo polskie i wykształcenie minimum podstawowe, jest w wieku 18‒55 lat, nie był karany za przestępstwo umyślne i jest zdolny do pełnienia czynnej służby wojskowej. Rekruta czeka najpierw kilkunastodniowe szkolenie wstępne, a potem trzyletnie szkolenie praktyczne – indywidualne, specjalistyczne i zgrywające. Odbywają się one raz w miesiącu w wybrany weekend, a każdy rok kończą dwutygodniowe zintegrowane zajęcia poligonowe. Szczegółowe informacje o rekrutacji i służbie w WOT można uzyskać w Wojskowych Komendach Uzupełnień.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o