Będzie trzecia handlowa galeria?

0
253
Centrum Handlowe Riviera w Gdyni sprzedane zostało końcem ubiegłego roku za kwotę ok. miliard trzysta milionów złotych. Jest to obiekt o powierzchni 70 tys. m kw., takiej, jaką Rafał Sonik chciałby mieć w swojej Galerii Gemini po rozbudowie
REKLAMA

Za Szpitalem św. Łukasza powstać miała największa w Tarnowie galeria, o powierzchni handlowej dużo większej niż mają łącznie Gemini Park i Tarnovia, z salami kinowymi i centrami rozrywki, w której zatrudnionych miało być blisko tysiąc osób. Rzeszowski przedsiębiorca Bogdan Pawłowski wykupił od rolników hektary pól uprawnych, a tarnowscy radni – na jego wniosek – zmienili plany zagospodarowania przestrzennego, wskutek czego wartość gruntu wzrosła wielokrotnie…
Ale zapowiadana budowa nie ruszyła. Minął nawet pięcioletni okres, w którym właściciel terenu zobowiązany był zapłacić miastu tzw. rentę planistyczną od wzrostu wartości gruntu, gdyby się rozmyślił i działki zmieniły właściciela.
Chociaż miejsce, w którym miała stanąć olbrzymia galeria, zarastało chwastami, to jednak coś się w tej materii działo, choć pytani o sprawę przedstawiciele władz Tarnowa raczej n] niechętnie poruszali temat, Najwyraźniej miejski samorząd kontakt z inwestorem miał, bo dochodziło do zamiany zlokalizowanych w tej okolicy działek miejskich z prywatnymi, dzięki czemu wyznaczono na terenie pod planowaną inwestycję drogi miejskie. W jakim celu? W magistracie tłumaczono, że w związku z planami budowy za mającym powstać centrum handlowym osiedla mieszkaniowego. Ale fakt, że z dróg korzystać będą prywatni inwestorzy i wartość terenów jeszcze bardziej wzrosła pomijano milczeniem… Jesienią ubiegłego roku firma Trading Estates Polska poinformowała miejskich urzędników, że przystępuje do porządkowania terenu pod budowę galerii handlowej i w tym celu m.in. przekłada sieć elektryczną oraz sporządza projekt przebudowy ul. Lwowskiej.
Tymczasem w ubiegłym tygodniu dostarczono urzędnikom wniosek i dokumentację do wydania nowego pozwolenia na budowę, gdyż inwestor przedstawił nowy projekt. Wynika z niego, że chce wybudować obiekt o powierzchni przeszło 22 tys. m kwadratowych i powierzchni sprzedaży ponad 16 tys. m kw. Swoje sklepy ma tam mieć handlująca sprzętem sportowym firma Decathlon, firmy sprzedające sprzęt rtc i agd, zaplanowano też market budowlany i ogrodniczy. Z najemcami zawarte są już ponoć umowy przedwstępne. – Zapowiedzieli, że to jeszcze nie całość ich inwestycji – informuje dyrektor Centrum Rozwoju Miasta w UMT Krzysztof Madej. – W przyszłym miesiącu przedstawić mają projekt zabudowy obszaru pod drugiej stronie wyznaczonej drogi.
Dyrektor Madej dodaje, że w tym roku ruszyć ma przebudowa ul. Lwowskiej, aby po uruchomieniu galerii nie doszło do komunikacyjnego paraliżu tej części miasta. – Sądzę jednak, że rzeczywisty termin robót przy poszerzaniu ul. Lwowskiej zależny będzie od rozpoczęcia prac budowlanych. W tzw. umowie offsetowej są określone terminy.
Przy okazji dodać warto, że jeszcze rok temu Decathlon swoje centrum handlowe chciał umiejscowić w pobliżu lasku Lipie. M.in. w tym celu tarnowscy radni uchwalili plan zagospodarowania terenu w obrębie skrzyżowania ulic Jana Pawła II i Błonie – teraz może powstać tam obiekt handlowy o powierzchni przeszło 2 tys. m kw. Wiceprezydent Tarnowa Henryk Słomka‑Narożański tak mówił po glosowaniu: – Na uchwalenie planu naciskali właściciele gruntów, bo mają już wstępne umowy z Decathlonem o ich sprzedaży. Ostateczne transakcje inwestor warunkował przegłosowaniem przez radnych rozwiązań, które umożliwią mu podjęcie starań o uzyskanie pozwolenia na budowę.
Dziś już jest niemal pewne, że Decathlon w tym miejscu niczego budował nie będzie. Na marcową sesję rady miejskiej kierowany będzie za to kolejny projekt uchwalenia planu dla tego rejonu – ma być wydana zgoda na sytuowanie w rejonie ul. Ablewicza budownictwa mieszkaniowego. A ponieważ poprzedni plan, uchwalony w związku z marketem Decathlona przy lasku Lipie pozostaje aktualny, to pewnie skończy się na tym, że powstanie tam…hipermarket spożywczy. Może dobrze prosperować, bo wygląda, że w przyszłości w pobliżu będzie osiedle mieszkaniowe, a na pewno wjazd na autostradę.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o