Bez religii i etyki?

0
117
religia
REKLAMA

Gdyby chętnych do nauki etyki było więcej, placówki miałyby poważne problemy – przede wszystkim trzeba byłoby zatrudnić odpowiednich nauczycieli i zmieniać plany lekcji. Od jesieni przyszłego roku MEN chce wprowadzić zajęcia z etyki za pomocą e‑learningu. Uczniowie poznawaliby przedmiot w domu przez Internet.Etyki można się uczyć w zaledwie co dwudziestej szkole w Polsce. W Tarnowie w ogóle nie ma zajęć z tego przedmiotu.– Nie byłoby żadnych przeszkód w ich zorganizowaniu, bo mamy 11 nauczycieli, którzy mogą nauczać etyki. I nie są to katecheci – zaznacza Bogumiła Porębska, dyrektor wydziału edukacji tarnowskiego magistratu. W czym więc tkwi problem? Obowiązuje przepis, że szkoła zorganizuje lekcje etyki dopiero wtedy, gdy pełnoletni uczeń lub jego rodzic zgłosi dyrektorowi chęć uczenia się tego przedmiotu. Na dodatek szkolna grupa musi liczyć co najmniej siedem osób.
– Jak dotąd nie było chętnych do uczestniczenia w lekcjach etyki– komentuje szefowa miejskiej edukacji.
Prowadzone są natomiast zajęcia nie tylko z religii katolickiej, ale też innych wyznań. Lekcje mają m.in. baptyści i zielonoświątkowcy, są one organizowane w grupach międzyszkolnych.
W I LO 11 uczniów w ogóle nie uczęszcza na religię. Na zajęcia z etyki też nie chodzą.
– Nie zgłosili zapotrzebowania, a szkoła jest przygotowana na zorganizowanie lekcji – mówi Jadwiga Skolmowska, dyrektorka szkoły. – Gdy ich koledzy mają lekcje religii oni – zajęcia z pedagogiem albo w szkolnej bibliotece.
W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Tarnowie, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa nr 17, Gimnazjum nr 10 i IV LO, na 1264 uczniów 10 licealistów zrezygnowało z lekcji religii. Powody tych decyzji były zazwyczaj czysto koniunkturalne – uczniom po prostu nie chciało się chodzić na lekcje. Tylko w jednym wypadku była to światopoglądowa decyzja, ponieważ licealista zadeklarował również wystąpienie z Kościoła.
Dowiedzieliśmy się, że kiedy pełnoletni uczeń rezygnuje z zajęć religii, szkoła informuje o tym proboszcza parafii, na terenie której znajduje się placówka. Lekcji etyki nie ma, ponieważ nikt nie zgłosił chęci uczestnictwa.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments