Bezkarne plakaty wyborcze

2
212
plakaty_wyborcze

Czytelnicy dzwonią do nas i informują, że plakaty i banery wyborcze niekiedy pojawiają się w miejscach, w których nie powinno ich być.
Otrzymaliśmy informację, iż na wiadukcie kolejowym położonym nad ulicą Czerwonych Klonów znajduje się plakat wyborczy Andrzeja Dudy, prezydenta Rzeczypospolitej. Nie powinien się on tutaj znajdować. Umieszczanie materiałów wyborczych regulują przepisy prawa, jeśli się je łamie, grożą za to konsekwencje. Zgodnie z kodeksem wykroczeń, art. 63a, kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Pytany w tej sprawie Marian Iwaniec z Zarządu Okręgowego PiS w Tarnowie nie wiedział o plakacie prezydenta Dudy na wiadukcie w Mościcach.
– Zaraz to sprawdzę. Jeśli tylko informacje się potwierdzą, polecę naszym ludziom, żeby plakat zdjęli. Materiały wyborcze rozmieszczają w mieście nasi członkowie, zdarza się czasem, że czynią to spontanicznie, zapominając o regulacjach prawnych dotyczących tej kwestii. Naprawimy ten błąd możliwie jak najprędzej.
Przestrzegania porządku prawnego w sprawie „plakatowania” w mieście pilnowała dotychczas przede wszystkim Straż Miejska. Ale od 2 kwietnia, zgodnie z pleceniem wojewody małopolskiego, realizowała ona wyłącznie zadania związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19. Być może teraz się to zmieni.
– Akurat dzisiaj otrzymaliśmy nowe polecenie wojewody, ale na razie nie wiemy, jaki będzie zakres naszego dalszego działania – mówi Zofia Hebda, zastępczyni komendanta Straży Miejskiej w Tarnowie. – Niektóre zapisy w tym poleceniu są dla nas niejednoznaczne i musimy teraz tę kwestię wyjaśnić.

2
Dodaj komentarz

2 Liczba komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Obserwują
 
Komentarze z największą ilością reakcji
Najbardziej negatywny komentarz
2 Autorzy komentarzy
  Ustaw powiadomienia  
NAJNOWSZE NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Powiadom o
Kuba

Wieszanie w miejscach publicznych nie jest tak bulwersujące jak złośliwe zrywanie, cięcie banerów, wydrapywanie oczu czy też niszczenie w inny sposób legalnych materiałów wyborczych nielubianych kandydatów. To podlegającą karaniu pospolita chuliganerka z czego nie wszyscy sobie zdają sprawę.

Seba

Już go zdjęli z wiaduktu czyli wisiał nielegalnie …