Biało-czerwona pod ochroną

0
100
flaga

Całoroczny widok biało-czerwonej nie należy już do rzadkości. Przemierzając Polskę, można zauważyć flagi na wielu prywatnych posesjach – na balkonach, dachach czy masztach instalowanych na podwórkach. Przed kilkunastu laty przepisy uległy w tym względzie złagodzeniu i obywatele mają już prawo do swobodnego używania symboli narodowych, do manifestowania tożsamości narodowej i przywiązania do państwa. Mówi o tym nowelizacja ustawy o godle z 2004 roku, ale oczywiście za znieważenie symboli naszego kraju nadal grożą kary. Flagę biało-czerwoną oraz drugą (z herbem państwowym na białym pasie) przeznaczoną wyłącznie dla przedstawicielstw dyplomatycznych państwa i jako handlową banderę morską wprowadził Sejm Ustawodawczy w 1919. Te dwie flagi używane są w Polsce do dziś, ale należy pamiętać, że ustawa nie dopuszcza do prywatnego użytku flagi z herbem.
Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę i np. podczas świąt państwowych eksponują tę zastrzeżoną wersję flagi, co można zaobserwować także w Tarnowie.
Jak zatem poprawnie wieszać biało-czerwone barwy? Przede wszystkim flaga państwowa nie powinna być poszarpana ani poplamiona i należy pamiętać, by miała odpowiednie proporcje. Oznacza to w praktyce przestrzeganie rozmiaru 5:8. Jeśli chcemy biało-czerwoną wywiesić pionowo, biała część musi znajdować się po lewej stronie. Warto wiedzieć, że już za niepoprawne eksponowanie flagi grozi kara grzywny, mandat możemy też zapłacić za „ozdobienie” jej napisami, grafikami itp. Nie należy też mocować do niej jakichkolwiek przedmiotów. Prawo zezwala natomiast na jej zniszczenie, jeśli nie z naszej winy została uszkodzona. Trzeba ją wówczas spalić, oczywiście nie demonstracyjnie na widoku publicznym. Zużytą zaś flagę, jeżeli nie przedstawia szczególnej wartości historycznej, powinno się zniszczyć, zachowując powagę, na przykład rozdzielając barwy. To także miara szacunku dla narodowych symboli.
– W ostatniej dekadzie nie mieliśmy sygnałów o jakimkolwiek znieważeniu symboli narodowych. Zwracamy oczywiście uwagę na wiszące w różnych miejscach miasta polskie flagi i na pewno zareagujemy, jeśli nie będą traktowane z szacunkiem – zapewnia Krzysztof Tomasik, komendant Straży Miejskiej w Tarnowie.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o