Bilecik poproszę…

0
175
Wkrótce w Urzędzie Miasta przy ulicy Nowej 4 pojawi się biletomat | fot. Paweł Topolski
REKLAMA

Obecność biletomatu nie powinna nikogo zaskoczyć, takie urządzenia już od dawna funkcjonują w wielu instytucjach, spotkać je można na przykład w tarnowskim Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy Zespole Przychodni Specjalistycznych. Ten magistracki stanie na parterze przy głównym wejściu do Urzędu Miasta przy ulicy Nowej 4.

REKLAMA

Janusz Różycki, dyrektor Wydziału Informatyzacji Urzędu Miasta Tarnowa zapewnia, że nowoczesny system kolejkowy nie tylko skomunikuje pięć wydziałów w magistracie, ale przede wszystkim usprawni ich działania oraz przyspieszy proces załatwiania spraw.
Systemem postanowiono objąć: Urząd Stanu Cywilnego, Wydział Komunikacji, Tarnowską Kartę Miejską, Wydział Spraw Obywatelskich oraz podatki lokalne/opłaty/odpady komunalne. Każdy, kto postanowi na przykład wyrobić sobie nowy dowód osobisty, zarejestrować samochód, czy uregulować sprawy meldunkowe będzie zobligowany do pobrania biletu. Zanim to zrobi, musi na dotykowym ekranie wybrać rodzaj sprawy, z jaką przyszedł, łącznie będzie ich 19. Na przykład, gdy wskaże Urząd Stanu Cywilnego, to na monitorze ukaże się podmenu składające się z pięciu pasków: – Rejestracja urodzeń, uznanie ojcostwa dziecka, zmiana imion dziecka do 6 m-cy. – Zgłaszanie zawarcia małżeństwa, zaświadczenie o stanie cywilnym oraz zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą. – Rejestracja zgonów. – Zmiana imion i nazwisk. – Wydanie odpisów z aktów stanu cywilnego.
Na bilecie widnieć ma wiele skrótowych informacji: nazwa sprawy, lokalizacja, czyli miejsce, w którym oczekuje na nas urzędnik, unikatowy kod zawierający oznaczenie literowe sprawy danego rodzaju oraz numer w kolejce. Pojawi się także liczba osób stojących w kolejce przed nami.
Na ekranach ogólnodostępnych monitorów wyświetlać się będzie numer aktualnie obsługiwanego klienta. Usłyszmy też zapowiedzi głosowe. W trybie priorytetowym prowadzona ma być obsługa osób z niepełnosprawnościami oraz mieszkańców załatwiających kwestie związane ze śmiercią bliskiej osoby. Biletomat wraz z całą infrastrukturą kosztował prawie 50 tys. zł, a samo główne oprogramowanie około 30 tys. zł. System posiada trzyletnią gwarancję.
– Obecnie konfigurujemy jeszcze system rezerwacji terminów w przypadku rejestracji pojazdów. Dawniej to była rezerwacja zeszytowa, teraz będzie internetowa, powinna ruszyć w ciągu dwóch tygodni od momentu uruchomienia biletomatu – dodaje Janusz Różycki.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o