Brakuje leków, cierpią pacjenci

5
206
W aptekach brakuje leków na wiele schorzeń
REKLAMA

Jeszcze w kwietniu tego roku na ministerialnej liście leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce widniało 288 pozycji, obecnie – jak donosi Naczelna Izba Aptekarska – na aptecznych półkach brakuje około 500 medykamentów. Najgorzej jest z preparatami stosowanymi przez cierpiących na schorzenia tarczycy, cukrzycę i choroby serca. Coraz
częściej pacjenci w aptekach słyszą, że z realizacją recepty będzie problem. Jakich leków brakuje? Najwięcej w ostatnich dniach mówiło się o preparacie euthyrox (lewotyroksyna), stosowanym w leczeniu chorób i zaburzeń tarczycy. Coraz trudniej dostępna jest metformina (glucophage XR 500 i metformax 500), podstawowy lek w terapii cukrzycy, aptekarze zgłaszają też niedostępność środków na astmę, alergię czy nadciśnienie.
Poważne problemy z brakiem lekarstw w tarnowskich aptekach są zauważalne już od kilku miesięcy. Tarnowianka Anna Świętochowska jeszcze w czerwcu alarmowała w naszej redakcji, że nigdzie nie może kupić euthyroxu. – Tygodniami biegam po aptekach w poszukiwaniu tego lekarstwa. Nie ma. Ostatnio do jednej z tarnowskich aptek przyszły dwa opakowania, poprosiłam o pozostawienie ich i szybko poszłam do lekarza po receptę. Taka sytuacja trwa już od długiego czasu.
– Mam problem z kupnem concoru, stosowanego w leczeniu przewlekłej niewydolności serca. Zaglądnęłam chyba do wszystkich aptek w Tarnowie, ale bez skutku, dopiero w jednej z tych placówek farmaceutka sprowadziła dla mnie opakowanie z apteki w Ciężkowicach – narzeka inna mieszkanka Tarnowa.
Na widok niektórych recept aptekarze bezradnie rozkładają ręce. – Niestety coraz częściej muszę mówić, że nie ma danego leku i ze względu na problemy z dostępnością w hurtowniach, nie wiem, kiedy będzie. To bardzo trudna sytuacja. Braki dotyczą najczęściej leków stosowanych przy schorzeniach tarczycy czy chorobie zakrzepowo-zatorowej, insuliny też są ostatnio trudno dostępne – zauważa jeden z tarnowskich farmaceutów.
Aptekarze proponują pacjentom zamienniki lekarstw, co jednak nie zawsze rozwiązuje problem. – W naszej aptece co druga osoba pyta o euthyrox, mamy kłopot również z lekiem cardura XL4, stosowanym w objawach przerostu gruczołu krokowego. W obu przypadkach dostępne są zamienne preparaty, ale pacjenci niechętnie się na nie decydują. Przekonujemy, że nie są to leki gorszej jakości i radzimy, by skontaktowali się z lekarzami, którzy potwierdzą skuteczność zamienników. Decyzję podejmuje sam pacjent, nikogo nie możemy zmusić do kupna innego preparatu. Niemniej jednak chory nie pozostaje bez żadnego leku – uspokaja Angela Zachara, kierowniczka apteki CEFARM w Centrum Handlowym Świt w Tarnowie.
Uspokajają też inni farmaceuci. Maciej Gryboś, mgr farmacji, właściciel Dobrej Apteki w Tarnowie twierdzi, że sytuacja nie jest chyba aż tak dramatyczna, jak przedstawiają ją ogólnopolskie media. – To prawda, że istnieje około 500 leków, których dostępność jest ograniczona. Trzeba o nie walczyć, co najczęściej sprowadza się do szukania w hurtowniach, dzwonienia i proszenia, ale sobie z tą sytuacją radzimy. W efekcie, obecnie jest tylko kilka leków, których ewidentnie brakuje. Niemniej jednak sytuacja ciągle ulega pogorszeniu – przyznaje farmaceuta.Co jest przyczyną
braku leków w aptekach? Już nie nielegalny ich wywóz za granicę, bo miesiąc temu weszła ustawa, która przewiduje za ten proceder dziesięć lat więzienia. Zdaniem ekspertów niskie ceny leków w Polsce sprawiają, że nasz kraj nie jest dla firm ulubionym rynkiem zbytu. Jeśli w fabryce leku jest za mało, producent chętniej dostarczy go tam, gdzie może więcej zarobić. Jednym z powodów obecnej sytuacji może być również zamknięcie kilku fabryk substancji czynnych preparatów medycznych w Chinach, czyli w państwie, produkującym 80 proc. środków dostępnych w Polsce.Ministerstwo Zdrowia uspokaja. – Był problem z dostawą substancji do całej Europy, bo duże koncerny zaopatrują się w jednym miejscu. Dostawy do Polski i do Europy już zostały wznowione. W związku z tym leków, których brakowało przez dwa miesiące, przybywa – wyjaśniał minister zdrowia, Łukasz Szumowski w ogólnopolskich mediach.
Jednak tłumaczenie, że leków brakuje w całej Europie, nie przekona pacjentów, których interesuje przede wszystkim własne zdrowie i zdrowie ich bliskich. Dla osób, które mają problem z zakupem leków, uruchomiono specjalną infolinię: 800 190 590.

REKLAMA
REKLAMA

5
Dodaj komentarz

5 Liczba komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Obserwują
 
Komentarze z największą ilością reakcji
Najbardziej negatywny komentarz
2 Autorzy komentarzy
  Ustaw powiadomienia  
NAJNOWSZE NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Powiadom o
Marta

Leki sprzedawać można wyłącznie z zezwoleniem wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, które uzyskują tylko apteki i punkty apteczne. Przepisy pozwalają na ograniczony handel lekami w internecie, ale mogą go prowadzić wyłącznie wspomniane wyżej placówki i dotyczyć on może wyłącznie leków dostępnych bez recepty.
Administrator portalu TEMI chyba za nic ma obowiązujące w Polsce przepisy.

prazykwantel sprzedam

Chlorochina koronawirus leki sprzedam COVID SARS Sprzedaje lek eksperymentalny na koronawirus SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19. Tabletki Nitaquin 250mg chloroquine phosphate po 5zł. Tabletki są odliczane z opakowania szpitalnego 1000 tabletek do torebek strunowych. Od 200 tabletek wyślę naklejkę z opakowania. Wazny 03.2024, seria 030320 Producent Utopian Co, Ltd, Tajlandia. Poczta 10zł i przelew PKO. Lub osobiście 30km na wschód od Warszawy. Sprzedaję również lek przeciwgrypowy Oseltamiwir Tamiflu 75mg po 15zł, Producent The Government Pharmaceutical Organisation, Tajlandia. Data ważnosci 11.2024. Wysyłka rejestrowana tylko z Tajlandii 20zł. Ze względu na bepieczeństwo pakuje tylko po 10 tabletek. Chinina 300mg 2zl, Producent The Government… Czytaj więcej »

prazykwantel sprzedam

Iwermektyna pasożyty nużeń świerzb covid SARS sprzedam leki Iwermektyna 6mg 20zł, ważna 03.2022, odliczana z opakowania szpitalnego 100 tabletek do torebek strunowych. Od 30 tabletek wyśle w oryginalnym opakowaniu. Całe zapieczętowane pakowanie 100 tabletek 1500zl. Glisty (ogólnie robaki obłe), nużeniec, świerzb, węgorczyca, filarioza, glista ludzka, węgorek jelitowy, włosogłówka ludzka, owsiki, wszy. Dawkowanie: 0,2mg/kg masy ciała. Nie należy jeść na 2 h przed i 2 h po jego podaniu. Zen Plus – lek kombinowany składający się z Iwermektyny 6mg i Zentel Albendazol 400mg, 30zl, ważny 12.2021, listki po 1 tabletce w pudełku kartonowym. Ten lek jest silniejszy od osobno podawanych Iwermektyny… Czytaj więcej »

prazykwantel sprzedam

Azytromycyna kapsułki antybiotyk zapalenie gardła oskrzeli róża liszajec rumień trądzik chlamydia migdałki zatok płuc sprzedam leki Antybiotyk pod nazwą Azycin 250mg, 7.5zl. Opakowanie 6 kapułek. Ważny 06.2021, seria produkcyjna K625230 Producent GPO The Government Pharmaceutical Organisation, Tajlandia. Poczta 10zł i przelew PKO lub Paypal. Osobiście koło Warszawy. dziekuję Jan Krongboon massagewarsaw gmail com 0066994403698 Jest to odpowiednik leków produkowanych w Polsce Azibiot Azimycin Azithromycin Aurovitas Genoptim Azithromycin Krka AzitroLEK Azitrox Azix Azycyna Azytact Bactrazol Canbiox Macromax Nobaxin Sumamed Zetamax  – zakażenia górnych dróg oddechowych: bakteryjne zapalenie gardła, zapalenie migdałków, zapalenie zatok – ostre zapalenie ucha środkowego – zakażenia dolnych dróg oddechowych: ostre zapalenie oskrzeli, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, zapalenie płuc… Czytaj więcej »

prazykwantel sprzedam

Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan metronidazol tinidazol Oferuje leki przeciw pasozytom: Iwermektyna 6mg 20zł, ważna 03.2022, odliczana z opakowania szpitalnego 100 tabletek do torebek strunowych. Od 40 tabletek wyśle w oryginalnym opakowaniu. Całe zapieczętowane pakowanie 100 tabletek 1500zl. – glisty (ogólnie robaki obłe), nużeniec, świerzb, węgorczyca, filarioza, glista ludzka, węgorek jelitowy, włosogłówka ludzka, owsiki, wszy. Dawkowanie: 0,2mg/kg masy ciała. Nie należy jeść na 2 h przed i 2 h po jego podaniu. Zen Plus – lek kombinowany składający się z Iwermektyny 6mg i Zentel Albendazol 400mg, 30zl, ważny 12.2021, listki po 1 tabletce w pudełku kartonowym. Ten… Czytaj więcej »