Ciepło bez zmian, drożej za wodę i ścieki

0
110
W przyszłym roku ciepło nam nie podrożeje i kaloryfery będą nam grzały według stawek z mijającego roku
REKLAMA

Pod koniec grudnia przyglądamy się zwykle zasobności swoich portfeli, z niepokojem nasłuchując informacji o kolejnych podwyżkach cen np. gazu czy prądu, które zwykle przekazywane są początkiem kolejnego roku kalendarzowego. Ale o wysokości naszych comiesięcznych rachunków decydują także opłaty za centralne ogrzewanie, zużywaną wodę i odprowadzane ścieki. Tutaj ceny dyktują lokalne spółki. Czym nas zaskoczą w najbliższych dniach?
Za wodę i ścieki obecnie odbiorcy płacą Tarnowskim Wodociągom 8,99 zł za metr sześcienny. Średnia stawka w Polsce to 10‑11 zł, ale w regionie tarnowskim nietrudno znaleźć gminy, gdzie stawka wynosi od 17 do 27 zł, a nawet ponad 30 zł.
– Stawka 8,99 zł obowiązuje od 1 marca 2015 roku do końca lutego 2016 roku i dotyczy gospodarstw domowych. Wysokość opłat możemy zmieniać raz w roku, a nowa taryfa może obowiązywać nie dłużej niż rok. Co roku składamy więc wniosek z proponowaną stawką niezależnie od wysokości zmiany lub jej braku. Zasadność wprowadzenia nowej ceny i poprawność wniosku weryfikuje zespół powoływany przez prezydenta Tarnowa. W obecnym wniosku od marca 2016 roku podwyższamy opłaty za wodę i ścieki o 0,3 proc., czyli do poziomu 9,02 zł. To najniższa od lat podwyżka – mówi Tadeusz Rzepecki, prezes Tarnowskich Wodociągów.
Nową taryfą zajmą się wkrótce tarnowscy radni. Warto dodać, że w Tarnowie systematycznie spada zużycie wody. Jeszcze niedawno tarnowianie zużywali przeciętnie ponad 200 litrów wody dziennie, obecnie to mniej niż 100 litrów.
W Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Tarnowie w roku 2014 odbiorców ciepła obowiązywała taryfa wprowadzona we wrześniu 2013 roku. Aktualnie obowiązująca taryfa wprowadzona została 1 stycznia 2015 na okres dwunastu miesięcy i od poprzedniej była wyższa o 0,97 proc. (o tyle wzrosła cena ciepła) Co teraz?
– Musimy złożyć stosowny wniosek taryfowy do Urzędu Regulacji Energetyki, a ten, po dokładnych analizach, wyraża zgodę na zastosowanie przez nas wnioskowanego cennika. Taryfa obowiązuje przez rok. Już mogę powiedzieć, że nie planujemy podwyżek cen ciepła i złożyliśmy wniosek o utrzymanie obowiązujących stawek na kolejny rok do 31 grudnia 2016 roku. To zapewne dobra wiadomość dla mieszkańców Tarnowa – mówi Krzysztof Rodak, prezes zarządu ciepłowniczej spółki, i tłumaczy taką decyzję dobrą sytuacją ekonomiczną firmy.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o